Kolejna zła informacja dla polskich producentów kukurydzy

fot. KW

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w swoim najnowszym raporcie dotyczącym rynku zboża prognozuje wzrost światowej produkcji kukurydzy o 60 mln ton w roku gospodarczym 2023–24, co oznacza wzrost o 5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przewiduje się, że tendencja w przeciwnym kierunku będzie dotyczyć pszenicy, której wielkość według IGC spadnie z 805 mln ton w latach 2022–2023 do 783 mln ton, co oznacza spadek o prawie 3 proc. rok do roku.

Globalne zapasy zbóż ogółem, które obejmują pszenicę, kukurydzę i inne zboża gruboziarniste, zostały w bieżącym raporcie nieznacznie skorygowane w górę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak przy poziomie 588 mln ton nadal byłyby o 2 proc. niższe w porównaniu z ubiegłym rokiem i znalazłby się na najniższym poziomie od lat 2014–2015, odnotowując siódmy z rzędu spadek rok do roku.

Według IGC popyt na zboża ogółem wzrośnie o 2% w latach 2023–2024.

– W powiązaniu z przewidywanym ożywieniem wykorzystania pasz i przemysłu, w połączeniu z ciągłym wzrostem popytu na żywność, światowa konsumpcja jest rekordowa (2,305 mld ton) – stwierdziła IGC.

Produkcja soi (396 mln ton) i zapasy (62 mln ton) spadły nieznacznie w porównaniu z sierpniową prognozą, ale prognozuje się, że będą wyższe odpowiednio o 8 proc. i 15 proc. rok do roku.

IGC prognozuje, że produkcja ryżu osiągnie rekordowy poziom 523 mln ton, w porównaniu z szacunkowymi 514 mln w latach 2022–2023.

Natomiast indeks cen zbóż i nasion oleistych IGC wzrósł o prawie 1 proc. miesiąc do miesiąca do 265, ale w dalszym ciągu jest o 14,5 proc. niższy niż rok temu.

źródło: world-grain.com

7 KOMENTARZE

  1. Komu zalezy na psuciu maszyn rolnikom i zostawia kawałki metalu na polach….?
    Może przyjaciele z Ukrainy albo inny Białorusin…
    Tyle lat nic a teraz w telewizji o tym trąbią….
    Nikogo nie oskarżam tylko głośno się zastanawiam….

  2. To jeśli pszenicy i kukurydzy areały wzrastają to z jakiej rośliny rezygnują ryżu? Przecież ryż to największa produkcja naswiecie

  3. Skąd oni wiedzą jakie będą zbiory i zapasy, jak sam nie jestem w stanie oszacować plonu, dopiero jak kombajn wjedzie to coś będę wiedział? Po za tym z racji niskich cen przeznaczyłem 2 razy większy areał na kiszonkę, żeby w przyszłym roku w ogóle nie robić kiszonki z kukurydzy.

  4. To trzeba przetrzymać w silosie i zobaczymy czy takie duże zapasy jak susza w De we Francji mniej posiali w pl tez mniej posiali tez susza trzeba trzymać ile sie da i obserwować bo po 300zl to malo kto odda

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj