fbpx

KE broni liberalizacji produkcji mleka

Mimo spadku cen płaconych rolnikom w Unii Europejskiej, Komisja Europejska przeciwstawiła się w poniedziałek próbom wstrzymania stopniowej liberalizacji produkcji mleka.

Zdaniem unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel, nie ma co łudzić producentów mleka szansą na sztuczny wzrost cen. Zamiast tego powinni się oni dostosować do potrzeb rynku.

Samasz loteria - baner

Dyskusja nie toczy się na podłożu analizy przyczyn i skutków kryzysu. Nadal do bardzo wielu polityków nie dociera, że na rynku mleka nie było przez ostatnie dwa lata wolnej gry popytu i podaży, a była ona zakłócona spekulacją, która zdeformowała rynek – ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zwrócił uwagę, że zapowiedź zwiększenia kwot mlecznych nie spowodowała zwiększenia produkcji mleka w UE. Jego zdaniem, recepty na rozwiązanie złej sytuacji w sektorze mleka należy szukać w promowaniu spożycia mleka i przetworów mlecznych, szukaniu nowych rynków, rozszerzeniu programów typu szklanka mleka w szkole” itd.

W reakcji na ostanie spadki cen, w styczniu Komisja Europejska przywróciła dopłaty do eksportu przetworów mlecznych do krajów trzecich (masło, ser oraz pełne i odtłuszczone mleko w proszku). Polscy eksporterzy wykazali jednak nimi nikłe zainteresowanie, część z nich skarżyła się na trudne do spełnienia warunki. Eksport produkcji mleczarskiej w Polsce wynosi ok. 20 proc., ale w większości na rynki unijne.

E.G.
na podst. Full Wipasz

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.