fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyKE broni liberalizacji produkcji mleka

KE broni liberalizacji produkcji mleka

Mimo spadku cen płaconych rolnikom w Unii Europejskiej, Komisja Europejska przeciwstawiła się w poniedziałek próbom wstrzymania stopniowej liberalizacji produkcji mleka.

Zdaniem unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel, nie ma co łudzić producentów mleka szansą na sztuczny wzrost cen. Zamiast tego powinni się oni dostosować do potrzeb rynku.

Dyskusja nie toczy się na podłożu analizy przyczyn i skutków kryzysu. Nadal do bardzo wielu polityków nie dociera, że na rynku mleka nie było przez ostatnie dwa lata wolnej gry popytu i podaży, a była ona zakłócona spekulacją, która zdeformowała rynek – ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zwrócił uwagę, że zapowiedź zwiększenia kwot mlecznych nie spowodowała zwiększenia produkcji mleka w UE. Jego zdaniem, recepty na rozwiązanie złej sytuacji w sektorze mleka należy szukać w promowaniu spożycia mleka i przetworów mlecznych, szukaniu nowych rynków, rozszerzeniu programów typu szklanka mleka w szkole” itd.

W reakcji na ostanie spadki cen, w styczniu Komisja Europejska przywróciła dopłaty do eksportu przetworów mlecznych do krajów trzecich (masło, ser oraz pełne i odtłuszczone mleko w proszku). Polscy eksporterzy wykazali jednak nimi nikłe zainteresowanie, część z nich skarżyła się na trudne do spełnienia warunki. Eksport produkcji mleczarskiej w Polsce wynosi ok. 20 proc., ale w większości na rynki unijne.

E.G.
na podst. Full Wipasz

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.