fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinJakie choroby atakują zboża jesienią?

Jakie choroby atakują zboża jesienią?

W istniejącej sytuacji, kiedy odczuwamy, że następuje ocieplenie klimatu zmieniają się warunki, w których rozwijają się jesienią oraz zimą zboża. Podpowiadamy, jakie choroby rozwijają się jesienią w zbożach i kiedy potrzebny jest zabieg ochrony T-0.

Jęczmień sieje się wcześniej niż inne gatunki zbóż ozimych, bo tego wymaga, aby można uzyskiwać wysokie plony ziarna w czasie żniw. Z kolei pszenica, aby dobrze plonowała potrzebuje wielu czynników, w tym zaopatrzenia w wysokie dawki składników pokarmowych. Mówimy w takiej sytuacji, że jest to intensywna uprawa pszenicy.

W przypadku jęczmienia i pszenicy zabieg T-0 jest potrzebny, aby zapobiec lub zahamować wiele gatunków grzybów występujących już po wschodach i w czasie wegetacji jesiennej lub zimowej w czasie zimy, w której nie pojawiają się ujemne temperatury, a dominują dni i noce z temperaturami dodatnimi. Niekiedy wynoszą one nawet kilkanaście stopni na plusie szczególnie w czasie dnia.

Jęczmień ozimy i pszenica ozima jako pierwsze najbardziej narażone są na porażenie grzybów takich jak:  

Blumeria graminis (powodujący mączniaka prawdziwego zbóż i traw);

– grzybów rodzaju Puccinia (sprawców rdzy żółtej, brunatnej, jęczmienia).

W warunkach dodatnich temperatur rozwijają się też grzyby:

–  Drechslera tritici-repentis (brunatna plamistość liści),

Zymoseptoria tritici (septorioza paskowana liści).

W jęczmieniu ważnym gatunkiem grzyba powodującego szkody w tej uprawie jest Drechslera teres (plamistość siatkowa liści jęczmienia). 

Do tych już wymienionych sprawców chorób trzeba dodać gatunki grzybów należące do rodzaju Fusarium. Są one powszechne w środowisku rolniczym, wywołują wiele chorób i powinny być zwalczane przez cały okres wegetacji zbóż ozimych.  Również pozostałe gatunki, czyli żyto i pszenżyto w niektórych sytuacjach też mogą wymagać wykonania zabiegu z użyciem fungicydu w T-0. 

Wczesny siew to zwiększone zagrożenie porażenia przez sprawców chorób. Podobnie jest, gdy rośliny jesienią bujnie się rozwijają. Są silnie rozkrzewione, co jest logiczne, gdy zaopatrzone są w dostępne składniki pokarmowe, a jest to możliwe dzięki temu, że gleba jest uwilgotniona i temperatura dodatnia np. +7°C sprzyja pobieraniu azotu i innych pierwiastków pokarmowych. Wiemy już jakie gatunki są najbardziej zagrożone przez patogeny i jakie czynniki sprzyjają, że zagrożenie jest zwiększone.

W Europie Zachodniej zabieg T-0 jest często wykonywany w pszenicy i jęczmieniu. Powodem tego jest to, że u naszych zachodnich sąsiadów od lat warunki jesienią i zimą bardziej sprzyjały rozwojowi roślin w porównaniu do tych, które występowały u nas w Polsce. Wydaje się, że obecnie w naszym kraju zaczynają panować warunki zbliżone do tych, które obserwowano niedawno w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii. Uważano, że w produkcji zbóż ozimych warto rozważać i planować zastosowanie fungicydów do ochrony zbóż przed porażeniem ich przez grzyby chorobotwórcze jeszcze jesienią.

 Fragment artykułu “Kiedy wykonać zabieg przy użyciu fungicydu w terminie T-0?” autorstwa prof. dr hab. Marka Korbasa, dr inż. Joanny Horoszkiwicz, Rafała Nowaczyka z IOR-PIB w Poznaniu, który ukazał się w ostatnim październikowo-listopadowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.