fbpx

Jaki wpływ na polskie rolnictwo i polską gospodarkę będzie miał konflikt na Ukrainie?

Jaki będzie wpływ konfliktu na Ukrainie na polskie rolnictwo i handel rolno-spożywczy? Zapytaliśmy o to Marcina Wrońskiego, zastępcę dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą zdaniem ekspertów może skutkować na ceny surowców rolnych. Wpływ na to  będzie miał przede wszystkim fakt, że Rosja  jest dużym eksporterem nawozów i gazu. Ponadto Rosja i Ukraina są znaczącymi eksporterami zbóż i roślin oleistych.  Dlatego według bankowych analityków te surowce najbardziej podrożeją. Natomiast czy będzie mieli na tym roku do czynienia  z ,,cenowym szokiem’’?

Jak konflikt rosyjsko – ukraiński może wpłynąć na nasze rolnictwo spytaliśmy Marcina Wrońskiego, zastępcę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Według dyrektora Wrońskiego potencjalnym skutkiem  konfliktu zbrojnego na Ukrainie dla polskiego rolnictwa i rynku żywnościowego może być przede wszystkim ograniczenie dostaw gazu do UE przez rurociągi zlokalizowane na Ukrainie i na Białorusi, co pośrednio może mieć wpływ na wzrost kosztów produkcji nawozów, mających przełożenie na koszty produkcji rolnej. Ponadto brak stabilności politycznej oraz kwestie bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji finansowych w kraju objętym konfliktem zbrojnym ograniczą wymianę handlową produktami rolno-żywnościowymi między Polską a Ukrainą.

– W przypadku polskiego eksportu na rynek ukraiński największy negatywny wpływ może dotyczyć grup towarowych o największym udziale w polskim eksporcie na Ukrainę, tj. produktów mlecznych, paszowych, owoców, warzyw oraz przetworów owocowo-warzywnych, a także słodyczy i przetworów zbożowo-mącznych – podkreśla Marcin Wroński.

W ocenie zastępcy dyrektora generalnego KOWR konflikt zbrojny na Ukrainie spowoduje ograniczenie importu do Polski tłuszczów roślinnych oraz produktów paszowych, które mają łącznie 56 proc. udział w polskim imporcie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Ponieważ Ukraina jest ważnym eksporterem tłuszczów roślinnych i zbóż, to działania zbrojne i ewentualne przerwy w łańcuchach dostaw (np. blokada portów na Morzu Czarnym) będą miały wpływ na wzrost cen tych produktów na giełdach światowych, co będzie miało przełożenie na sytuacje cenową w Polsce.

– Zboża i produkty oleiste są surowcami paszowymi, co w przypadku rosnących cen będzie pośrednio oddziaływać na wzrost kosztów produkcji zwierzęcej. Rosnące ceny żywności mogą mieć duży wpływ na wzrost inflacji w Polsce – dodaje dyrektor Wroński.

Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

Jak zaznacza wiceszef KOWR, konflikt zbrojny na Ukrainie jest silnym czynnikiem oddziałującym w kierunku deprecjacji złotego. Z jednej strony jest to korzystne dla eksporterów produktów rolno-spożywczych, a z drugiej strony negatywnie wpływa na import zaopatrzeniowy, tj. podnosi koszt surowców sprowadzanych z zagranicy i używanych w krajowej produkcji. Osłabienie krajowej waluty zwiększa także koszty obsługi długu zagranicznego i wielkość samego długu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.