fbpx

Jaka jest cena ciekawości?

Co czyni nas ludźmi, z czego wzięło się to wszystko co widzimy, co to jest myśl, czy istnieje ryzyko wyparcia człowieka przez maszyny? A może ten proces już się dzieje? Kim jest człowiek i skąd pochodzi. Co – zdaniem genetyka – różni go od zwierząt. Czy w genach zapisane jest człowieczeństwo? Zagadnienia związane z tymi problemami oraz wiele innych jak np. przepis, jak zmodyfikować pomidora, można znaleźć w nowej, ciekawej pozycji popularyzującej naukę i jej osiągnięcia.

Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” autorstwa Tomasza Rożka to zbiór 7 wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami, reprezentującymi różne dziedziny nauki: nanotechnologię, cybernetykę i robotykę, fizykę cząstek, badania mózgu, Internet i jego rolę komunikacyjną, klimat i modyfikacje pogody, genetykę człowieka. Pytania i odpowiedzi są sformułowane bardzo trafnie, zwykłym językiem. Specjalistyczne terminy pojawiają się jednocześnie z prostymi i wyczerpującymi definicjami. Celem książki jest bowiem ukazanie współczesnych wyników badań, przyszłości dyscyplin i ich związków z życiem codziennym. Trudniejsze mechanizmy i procesy są wyjaśniane na przykładach, z odwołaniem do schematów oraz infografik. Atutem książki są też liczne ilustracje towarzyszące rozmowom, m.in. zdjęcia naukowe z renomowanych agencji międzynarodowych. Wśród naukowców udzielających wywiadów pojawiają się prawdziwi liderzy w swoich dziedzinach tacy jak: prof. Andrzej Huczko, prof. Ryszard Tadeusiewicz, prof. Grzegorz Wrochna, prof. Ewa Bartnik, prof. Rafał Ohme, dr Lech Górniak, prof. Tadeusz Niedźwiedź. Rozmawia z nimi Tomasz Rożek, doktor fizyki od lat zajmujący się dziennikarstwem i komunikacją naukową. W 2008 r. PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznały go za najlepszego dziennikarza naukowego w Polsce.

-W książce rozmawiam z 7 naukowcami. Zajmują się rożnymi dziedzinami, moim zdaniem najbardziej “gorącymi” w dzisiejszym świecie. Każdy rozdział, wywiad, jest całością samą w sobie, w efekcie książkę można czytać na wyrywki. Jest jednak jeden motyw który przewija się przez wszystkie wywiady, to odpowiedzialność naukowca. Czy badaczowi wolno wszystko? Czy naukowiec powinien przewidywać konsekwencje swoich odkryć? A może czasami powinien zrezygnować z publikacji czegoś, co w przyszłości mogłoby być źle wykorzystane? I najważniejsze pytanie. Jaka jest cena ciekawości? -pisze autor książki Tomasz Rożek na jednym z portali społecznościowych.

Fragment rozdziału o cybernetyce, robotyce i sztucznej inteligencji: “Ten niewielki robot jest sterowany kilkuset tysiącami żywych neuronów pobranych z mózgu szczura. Naukowcy “wyczyścili” neurony po to, by te nie “pamiętały” tego, czym zajmowały się wtedy, gdy były częścią szczurzego mózgu. Podłączone do procesora, na płytce z pożywką zaczęły się uczyć sterowania małym robotem na kółkach. Po niedługim czasie robot potrafił omijać przeszkody i zmieniać kierunek ruchu na widok ściany.
Pierwsi żywe neurony w tak dużej ilości do komputera podłączyli naukowcy z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii. W ten sposób chcieli przetestować, czy wyizolowane komórki nerwowe są w stanie sterować maszyną. Okazało się, że tak. Teraz badacze chcą sprawdzić, czy podobnie będą się zachowywały ludzkie komórki nerwowe. Podobne prace trwają w wielu miejscach na świecie. m.in. w Max Planck Institute w Martinsreid, Niemcy.”

Tomasz Rożek, “Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi”, wyd. Demart S.A., Warszawa, 2011. Premiera książki w pierwszych dniach lutego.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.