Instytut Ochrony Roślin ma 60 lat

Jednym z pierwszych zadań Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu była walka ze stonką ziemniaczaną. Było to w latach 50. Od tamtej pory IOR nie tylko monitoruje jakość środków ochrony roślin, ale wprowadza nowoczesne programy ochrony roślin uprawnych przed szkodnikami i sprawcami chorób. Instytucja właśnie obchodzi jubileusz 60-lecia.

Główne uroczystości związane z rocznicą odbyły się 2 czerwca w Centrum Kongresowym przy ul. Węgorka w Poznaniu oraz w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. W obchodach jubileuszu wzięło udział wielu gości. Wśród nich podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk oraz wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia,posłowie i władze samorządowe.

W czasie uroczystości wicewojewoda podarował dyrektorowi instytutu, profesorowi Markowi Mrówczyńskiemu pamiątkowy kryształ. – Wyrazy szczególnego szacunku należą się wszystkim byłym i obecnym pracownikom instytutu, których wkład w ochronę roślin jest bezcenny – powiedział wicewojewoda.
Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk na ręce dyrektora Instytutu prof. dr hab. Marka Mrówczyńskiego złożył gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Wiceminister w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim obecnym i byłym pracownikom Instytutu za pracę na rzecz polskiego rolnictwa. Nakreślił także najważniejsze wyzwania stojące przed Instytutem, do których zaliczył przygotowania naszego kraju do wdrażania od 1 stycznia 2014 r. integrowanej ochrony roślin oraz kwestie związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem żywności. Mówił także o potrzebie synchronizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej z wyzwaniami dotyczącymi wyżywienia ludności oraz konieczności lepszej promocji nauk rolniczych.
Wiceminister Nalewajk wręczył wyróżnionym pracownikom honorowe odznaki Zasłużony dla Rolnictwa”, a ponadto zasłużeni pracownicy oraz przyjaciele Instytutu zostali obdarowani okolicznościowymi medalami.
Druga część uroczystości odbywała się w siedzibie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, gdzie zorganizowane zostało seminarium poświęcone profesorowi Władysławowi Węgorkowi – założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi Instytutu Ochrony Roślin. Na zakończenie, uczestnicy Jubileuszu zwiedzili wystawę poświęconą profesorowi Węgorkowi oraz wzięli udział w uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy.

Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu stanowi ważny ośrodek naukowo-badawczy w zakresie szeroko rozumianej ochrony roślin. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe. Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności