fbpx

Ile za nawozy?

Słabnący popyt na nawozy mineralne w okresie letnim spowodował wprowadzenie sezonowych obniżek cen przez głównych dystrybutorów. Ceny maleją czwarty miesiąc z kolei, ale skala obniżek jest niewielka. W sierpniu ceny nawozów mineralnych zostały obniżone średnio o 0,3%.

Najbardziej potaniała saletra amonowa (o 0,8%) oraz sól potasowa (o 0,7%). Podrożał natomiast nawóz trójskładnikowy (o 6,4%). Od początku roku nawozy mineralne podrożały o 5,1%, w tym najsilniej nawóz trójskładnikowy (o 16,0%), polifoska (o 7,8%) oraz sól potasowa (o 5,8%). W ciągu 12 miesięcy wzrost cen wyniósł 10,1%, w tym sól potasowa podrożała o 15,0%, polifoska o 13,3%, a fosforan amonu o 11,7%. Nawozy azotowe podrożały średnio o 8%, a superfosfaty o blisko 9%. W najbliższych miesiącach ceny nawozów będą się systematycznie obniżać, jednak pod koniec roku nie wykluczone są podwyżki.

Przy symbolicznym spadku cen nawozów mineralnych w sierpniu 2012 r. oraz niewielkiej obniżce cen pszenicy relacje cen pogorszyły się. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 4,8 kg pszenicy, tj. o 0,1 kg więcej niż w miesiącu poprzednim, ale o 0,3 kg mniej niż przed rokiem. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa (równowartość 3,8 kg pszenicy), a najdroższym nawóz trójskładnikowy (6,4 kg pszenicy). Relacje cen nawozów do cen trzody chlewnej nieznacznie się poprawiły. Na zakup 1 dt NPK w sierpniu 2012 r. należało przeznaczyć 75 kg żywca wieprzowego, o 2 kg mniej niż w miesiącu poprzednim oraz o 7 kg mniej niż przed rokiem.

W analizowanym miesiącu wyraźnie potaniały nawozy wapniowe (o 6,2%). Obecnie są one o 13,2% tańsze niż przed rokiem.

W sierpniu spadek światowych cen nawozów mineralnych1 został zahamowany, a ceny wzrosły średnio o 0,3%. Podrożała sól potasowa2 (o 1,1%), natomiast mocznik potaniał o 2,5%, a fosforan amonu o 0,7%. Cena superfosfatu pozostała na poziomie poprzedniego miesiąca. W ciągu 12 miesięcy ceny nawozów mineralnych w handlu światowym zmniejszyły się prawie o 12%. Mocznik potaniał w tym czasie o 21%, fosforan amonu i superfosfat potrójny – o 14%, a sól potasowa o 3%. Średniookresowy spadek światowych cen nawozów wynika za zwiększenia stanu zapasów głównie w segmencie nawozów azotowych oraz fosforowych. W najbliższych miesiącach można jednak oczekiwać nieznacznych wzrostów światowych cen nawozów w związku z drożejącymi surowcami rolnymi.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.