Grudniowe mrozy w ziemniakach

Silne mrozy, które nawiedziły większość państw europejskich w grudniu minionego roku spowodowały kolejną redukcję dotyczącą wielkości zbiorów ziemniaków. Przed nadejściem mrozów nie wszyscy producenci zdążyli zebrać ziemniaki z pól a wstępne szacunki mówią o zniszczeniu około 3-5% ziemniaków w Belgii, Francji czy Holandii.

W minionym roku łączne zbiory ziemniaków w UE oszacowano na około 56,7 mln ton, czyli o 10% mniej niż rok wcześniej. Niewielki wzrost produkcji zanotowano jedynie w Grecji, natomiast największy spadek zbiorów miał miejsce w Niemczech – około 20%, Francji – 12% oraz po około 8% w Holandii i Wielkiej Brytanii.
Pod koniec grudnia minionego roku ceny ziemniaków na europejskich rynkach kształtowały się na bardzo wysokim poziomie – w porównaniu do analogicznego miesiąca 2009 roku nawet dwukrotnie wyższym.
W minionym roku znaczne straty w produkcji odnotowano także w Rosji oraz na Ukrainie.
Według grudniowych danych GUS zbiory ziemniaków w Polsce w roku 2010 wyniosły 8,8 mln ton, czyli o niecałe 10% mniej niż w roku 2009 i aż o 40% mniej wobec średniorocznej wielkości produkcji z okresu lat 2001-2005. W pierwszej połowie stycznia 2011 roku średnie ceny ziemniaków na polskich rynkach hurtowych kształtowały się na poziomie od 0,85 zł/kg do około 1,27 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności