fbpx

GMO, a inflacja

Ewentualne zawetowanie przez prezydenta poprawki do ustawy, przesuwającej termin wejścia w życie zakazu stosowania GMO w paszach, wpłynie nie tylko na wyższe ceny mięsa, lecz także na wzrost inflacji.

Mięso ma ok. 7-procentowy udział w koszyku żywnościowym, który jest niezbędny do liczenia inflacji – uważa Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP.
W sierpniu spodziewamy się szczytu inflacyjnego na poziomie 5-5,5 proc. W drugiej połowie roku wzrost cen żywności nie będzie prawdopodobnie już tak szybki, a inflacja obniży się do 4 proc. na koniec roku – zapowiada Piątkowski. Jeśli jednak inflacja wzrośnie bardziej, to bank centralny podniesie stopy procentowe, podrożeją kredyty. I bez tego ceny w tym roku pójdą w górę z powodu drożejących paliw i wysokich cen zbóż – przewiduje Marcin Piątkowski.

WIPASZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.