fbpx

Fasolowe zbiory w Oleszycach

W dniu 18.09.2010 firmy Alseed (dystrybutor w Polsce nasion firmy Holland Select ) oraz Agrowiec (przedstawiciel w Polsce firmy Ploeger i Oxbo) zaprosiły producentów fasoli szparagowej dla przemysłu do gospodarstwa Zdzisława Kierepki w miejscowości Oleszyce województwo podkarpackie.

Zdzisław Kierepka założył Grupę Producentów Owoców i Warzyw Zamfas”, która od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uzyskała wsparcie finansowe na zakup kombajnu w wysokości 75% ceny zakupu jako “Wsparcie dla grup producentów owoców i warzyw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”. Okazją do spotkania był pokaz pracy kombajnu OXBO 2470, który został właśnie zakupiony jako nowy w firmie Agrowiec.
Właściciel firmy Remigiusz Wężgowiec zaprezentował kombajn Oxbo 2470, który jest przystosowany do zbioru fasoli szparagowej oraz szpinaku i kolb kukurydzy słodkiej. Zaawansowany technologicznie kombajn posiada silnik nowej generacji typu Common rail, który zapewnia odpowiednią moc i oszczędność paliwa. Heder ma szerokość 4 metry. Kombajn zbiera ok. 10 ton fasoli w ciągu godziny. Ergonomiczna kabina z panoramiczną szybą, komputer pokładowy i inne udogodnienia zapewniają komfort pracy. Podczas spotkania była okazja, by zobaczyć kombajn przy zbiorze fasoli, jak również zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi i ergonomią kombajnu.
Firma Alseed, dystrybutor nasion firmy Holland Select, zaprezentowała uczestnikom spotkania fasolę szparagową odmiany Stanley. Ta odmiana dominuje w uprawach we Francji i w Belgii wśród odmian o średnicy strąka 8 do 10 mm dając plony ok. 20-25 t/ha. Bardzo mocna łodyga i silny system korzeniowy sprawia, że rośliny nie wylegają nawet przy przenawożeniu azotem i deszczach. W czasie zbioru mocne łodygi nie odrywają się od roślin i zostają na polu a kombajn zbiera łatwo oddzielające się strąki. Zanieczyszczenia surowca w odmianie Stanley wynoszą 1-3%, podczas gdy dotychczas uprawiane odmiany mają ich 4-7%.
Wzniosły i smukły pokrój roślin daje możliwość wysiewu 2,8-3,0 jednostki na hektar. Smukłe rośliny powodują lepsze wietrzenie uprawy, niepodatność odmiany na szarą pleśń i zgniliznę twardzikową. Stanley ma intensywne lecz krótkie kwitnienie, zawiązując strąki wyrównane pod względem wielkości. Odmiana nie zrzuca kwiatu i zawiązków strąków w okresie upałów. Strąki ciemnozielone (długości 12-14 cm i średnicy 8-10 mm) są wysoko osadzone (nie są narażone na choroby grzybowe i zanieczyszczenia, ponieważ nie dotykają podłoża). Okres wegetacji tej odmiany wynosi ok. 75 dni. Stanley jest odporny na mozaikę fasoli, antraknozę i bakteriozę obwódkową. W trakcie pokazu zebrano kilkadziesiąt ton fasoli szparagowej odmiany Stanley uzyskując plon w wysokości 18 t/ha.
Drugą propozycją firmy Alseed jest odmiana Parker firmy Holland Select. Odmiana ma ciemnozielone strąki długości 14-15 cm i średnicy 8-9 mm. Ma takie same odporności na choroby oraz okres wegetacji jak odmiana Stanley. Parker okazała się odmianą również bardzo plenną.
Po prezentacji sprzętu i odmian zaproszeni goście mieli okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń. Prezes Banku BPS S.A. Oddział Zamość pani Bożena Kołbak udzielała informacji zainteresowanym producentom na temat udzielania kredytów dla gospodarstw rolnych. Zdzisław Kierepka mówił o kryteriach jakie musiał spełnić, by uzyskać 75% wsparcia z unijnych dotacji.
Założona przez pana Zdzisława Kierepkę Grupa Producentów Owoców i Warzyw “Zamfas” ma łącznie 220 hektarów użytków rolnych. W tym sezonie 117 ha przeznaczono pod uprawę fasoli przemysłowej. Uprawa pszenicy zajęła 56 ha, kukurydza paszowa 35 ha, rzepak 8 ha, a 14 ha stanowi uprawa wikliny. Wielokierunkowa produkcja jest niezbędna ze względu na konieczność stosowania płodozmianu w profilaktyce chorób fasoli wywoływanych przez patogeny glebowe np. grzybów z rodzaju fuzarium. Ten rok był bardzo trudny dla producentów fasoli szparagowej dla przemysłu. Obfite deszcze wiosną spowodowały miejscowe podsiąknięcia. Zdzisław Kierepka musiał “przesiać” 6 hektarów fasoli. Inni producenci stracili nawet 30% upraw. Po mokrej wiośnie nastąpił upalny i suchy lipiec ze stałymi temperaturami ok. 35oC. Upały nie spowodowały w odmianie Stanley zrzucania kwiatów ani zawiązków strąków. Koniec okresu wegetacji przypadł na okres ciągłych deszczy, co bardzo utrudniało zbiór. Wielu producentów uzyskiwało w tym roku plony fasoli poniżej 4 t/ha z wczesnych upraw, natomiast 5 do 9 t/ha w późniejszym okresie. Według wyliczeń przy cenie skupu ok. 0,75 zł/kg koszty produkcji pokrywane są przy plonie ok. 6 t/ha. Dopiero przy uzyskaniu wyższej produkcji można mówić o zysku.
W gospodarstwie Zdzisława Kierepki odmiana Stanley, którą obsiano największą powierzchnię areału, dała plon od 12,5 t/ha we wczesnych terminach uprawy do 19 t/ha w późniejszym okresie. Odmiana Parker dała plon 15 ton/ha. Inne odmiany plonowały na poziomie 7 do 9 t/ha.”

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.