Dodatkowy wywóz cukru pozakwotowego

Komitet Zarządzający Komisji Europejskiej debatuje w dniu dzisiejszym nad projektem rozporządzenia, które umożliwi w roku gospodarczym 2009/2010 (do dnia 31 lipca 2010 r.) wywóz dodatkowych 500 000 ton cukru pozakwotowego. Ten tymczasowy środek jest następstwem wyjątkowych warunków, jakie zapanowały na unijnych i światowych rynkach.

– Produkcja niedorównująca popytowi oraz zmniejszające się zapasy cukru spowodowały nienotowany dotąd wzrost cen cukru, dotkliwie odczuwalny w uboższych krajach. Sytuacja ta zbiega się z zakończeniem procesu restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w UE. Cena cukru na rynku europejskim uległa spadkowi a najmniej konkurencyjni producenci zaprzestali produkcji, co wpłynęło na wzrost konkurencyjności unijnego sektora cukru, zarówno w przypadku producentów buraków, jak i przetwórców. Sytuacja cenowa zarówno w UE, jak i na rynku światowym, a także koszty produkcji buraków i cukru w Unii sprawiły, że produkowany w Unii cukier pozakwotowy może być wywożony bez naruszania jej zobowiązań dotyczących dotacji w ramach WTO” – stwierdziła Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

Światowe ceny cukru osiągnęły obecnie rekordowy poziom, przewyższający rynkową cenę cukru produkowanego w ramach kwot w UE. Niekorzystne warunki pogodowe w Indiach i Brazylii pogłębiły globalny deficyt cukru i wpłynęły na zmniejszenie jego zapasów, wywierając presję na światowe ceny rynkowe tego surowca. Natomiast bardzo dobre zbiory w UE w 2009 r. doprowadziły do wyższej niż oczekiwano produkcji cukru pozakwotowego. Sytuacja ta spowodowała również dalsze zbieganie się cen cukru produkowanego w ramach kwot oraz niższej ceny referencyjnej stosowanej w wyniku przeprowadzenia reformy sektora cukru, pomimo rosnących cen na rynku światowym.

Komisja pracuje jednocześnie nad rozporządzeniem zezwalającym na bezcłowy przywóz z rynków światowych 400 000 ton cukru przeznaczonego dla przemysłu chemicznego w roku 2010/2011, umożliwiając tym samym długoterminowe planowanie dostaw surowca w sektorze, który jest również tradycyjnym odbiorcą unijnego cukru pozakwotowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności