Czosnek powstrzyma globalne ocieplenie?

Czosnek to lekarstwo na wszystkie schorzenia, jest znany i stosowany od tysięcy lat. Teraz może przyczynić się do redukcji emisji do atmosfery milionów ton metanu produkowanego przez bydło karmione paszą. Podawanie krowom czosnku może znacznie zmniejszyć ilość metanu, który dostaje się do atmosfery, jak twierdzą brytyjscy naukowcy z Aberystwyth University.

W czosnku znajdują się co najmniej 2 naturalne antybiotyki, które są zdolne do niszczenia około 30 rodzajów bakterii chorobotwórczych. Fitoncydy to antybiotyki wytwarzane przez rośliny wyższe, wywierające silny wpływ bakteriostatyczny i bakteriobójczy. Posiadają również właściwości fungistatyczne i grzybobójcze, niektóre hamują rozwój wirusów lub uszkadzają strukturę wirusów. Działają silniej i szybciej przeciwbakteryjnie na bakterie niż niektóre znane antybiotyki. Fitoncydy zawarte w czosnku i cebuli zabijają w ciągu kilku minut paciorkowce, gronkowce, Salmonella typhi, czy Corynebacterium diphteriae. Dodatkowo fitoncydy siarkowe i izosiarkocyjanowe działają rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i pobudzająco na krążenie krwi. Hamują rozwój bakterii gnilnych i grzybów chorobotwórczych. Wywierają wpływ pierwotniakobójczy. Fitoncydy to potężny czynnik zmieniający skład mikroflory w atmosferze i glebie.
Fitoncydy modyfikują skład ilościowy i jakościowy mikroflory przewodu pokarmowego, podobnie jak dotychczas stosowane antybiotykowe stymulatory wzrostu. Dodatkowo pobudzają sekrecyjno-sorpcyjne czynności układu pokarmowego i zwiększają strawność oraz przyswajalność tłuszczów.

Fitocydy znajdujące się w czosnku całkowicie likwidują procesy gnilne i fermentacyjne w jelitach. Spożywanie soku z czosnku w ciągu dwóch tygodni całkowicie leczy z dysbakteriozy (zwyrodnienie mikroflory jelita grubego), na którą cierpi również bydło.

Allicyna, fitoncyd czosnku wyekstrahowany z rośliny i podawany krowom może zmniejszyć ilość wydalanego przez zwierzęta metanu nawet o połowę. Testy na Uniwersytecie w Aberystwyth, podczas których używano symulatora żołądka wykazały, że allicyna może zmniejszyć emisję metanu nawet do 90%, chociaż jak dotąd średnia redukcja tego gazu cieplarnianego na farmie, na której przeprowadzano testy jest bliska 50%. Naukowcy jednak mają nadzieję, że dzięki zastosowaniu odpowiedniej dawki redukcja metanu będzie się stopniowo zwiększała. Jedna piata wszystkich emisji gazów cieplarnianych pochodzi od krów, owiec i innych przeżuwaczy. Każda krowa wydala od 200 do 400 litrów metanu dziennie. Gaz ten jest uważany nawet za groźniejszy niż dwutlenek węgla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności