Coraz lepsze prognozy tegorocznych zbiorów

Są już kolejne prognozy unijnych plonów najważniejszych upraw na 2015 rok, w tym rzepaku oraz słonecznika. Wynika z nich, że w tym roku zbiory tych roślin będą niższe, niż w 2014 r.

Mimo, że prognozowane są spadki, to w obydwu przypadkach, tegoroczne zbiory będą większe od średniej z ostatnich pięciu lat. Komisja Europejska przewiduje średnie plony rzepaku na 3,35 t/ha wobec 3,57 t/ha rok wcześniej (-6%). Oznacza to 7% wzrost wobec średniej z ostatnich 5 lat. Jeśli areał rzepaku będzie taki, jak jest przewidywany (6,789 mln ha), wówczas zbiory rzepaku w br. osiągnęłyby 22,7 mln ton. Najwyższe plony mogą osiągnąć: Belgia – 4,44 t/ha, Niemcy – 4,27 t/ha, Dania – 3,88 t/ha, Wielka Brytania – 3,68 t/ha i Francja – 3,42 t/ha.
Średnie plony słonecznika KE prognozuje na 2,02 t/ha wobec 2,13 t/ha rok wcześniej (-5%). Oznacza to jednak 6% wzrost wobec średniej z ostatnich 5 lat.
Wg raportu, w większości państw Unii w ostatnim miesiącu aura sprzyjała uprawom ozimym oraz jarym. Dlatego też aktualne prognozy są bardziej optymistyczne dla rzepaku i zbóż niż miesiąc wcześniej.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności