fbpx
Strona głównaPozostałeCOPA - COGECA ostrzega przez drobiem z USA

COPA – COGECA ostrzega przez drobiem z USA

W nawiązaniu do opublikowanej opinii Europejskiego Urzędu ds Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na temat możliwego wpływu czterech antybiotyków na uodpornienie się bakterii w procesie przetwarzania mięsa drobiowego, COPA-COGECA w specjalnie opublikowanym na ten temat komunikacie prasowym przestrzega przed wydaniem zgody na stosowanie tego rodzaju praktyk przez europejskich rolników, co mogłoby zagrozić jakości produkowanego przez nich mięsa drobiowego.

W Unii Europejskiej, producenci drobiu podlegają bardzo ścisłym i kosztownym normom, nakazującym badanie drobiu na obecność salmonelli w gospodarstwie. Normy te nakładają również obowiązek dbania o dobre warunki bytowe zwierząt. Z kolei producenci amerykańscy nie mają nakazu przeprowadzania badań na farmie, co oznacza, że musi ono być później oczyszczane w ubojni chemikaliami takimi jak dwutlenek chloru w celu zwalczania salmonelli. Wyjaśnia to, dlaczego mięso drobiowe pochodzące ze Stanów Zjednoczonych nie otrzymało do tej pory pozwolenia na wprowadzenie go na rynek europejski. Jednak obecnie Amerykanie wzywają Unię Europejską do wydania zgody na stosowanie tego rodzaju praktyk, aby móc sprzedawać swoje mięso w Europie.

Pekka PESONEN, Sekretarz Generalny COPA-COGECA: Czy tylko dlatego, że Amerykanie tego chcą, jesteśmy zobligowani zaakceptować mięso produkowane według norm mniej restrykcyjnych? Czy mamy zrezygnować z naszej metody kontroli salmonelli w gospodarstwie i pozwolić na sprzedaż mięsa czyszczonego chemicznie, mimo iż nie wszystkie aspekty takiej decyzji są znane?. Istnieje ryzyko, że zwalczane tą metodą bakterie uodpornią się na biocydy i antybiotyki.Europejscy hodowcy drobiu nie zrozumieliby, dlaczego muszą podlegać tak restrykcyjnym normom kontroli na farmie, jeśli i tak europejscy konsumenci będą mogli kupić mięso czyszczone chemicznie.””

“Komisja powinna konsekwentnie wspierać europejskie metody produkcji mięsa drobiowego i nie pozwalać na praktyki niezgodne z jej własnymi zaleceniami”, podsumował Sekretarz Generalny.

źrodło: www.krir.pll

N”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.