fbpx

Claas pokazał swoje nowości

Na początku sierpnia dziennikarze z całej Europy mieli okazję zobaczyć zmodernizowane kombajny oraz nowe przyrządy żniwne firmy Claas.

Specjalną konferencję prasową zlokalizowano w niemieckim Samswegen, w miejscowości położonej w okolicach Magdeburga. Prezentacja maszyn miała miejsce na polach gospodarstwa rolnego, którego łączy areał liczy 1600 ha. Głównym punktem pokazu była prezentacja unowocześnionych kombajnów z serii Lexion. To najpotężniejszy kombajn zbożowy, który od 20 lat posiada największe doświadczenie w dziedzinie badań i rozwoju, jak również i w praktyce. Według producenta jego modernizacja ma zapewnić wyższą wydajność, skuteczność i komfort kierowcy.

Najważniejsza informacja dotyczy wyposażenia najnowszych modeli kombajnów silniki Mercedes-Benz. W taką jednostkę napędową został wyposażony Lexion 700. W największych modelach 780 i 770 pracuje silnik najnowszej generacji do 15,6 litra pojemności skokowej. Dla kombajnu Lexion 780 maksymalna liczba koni mechanicznych to 626 KM. Modele Lexion 750 i 740 napędzane są przez 10,7 litrowy silniki Mercedes-Benz. Jedynie w model Lexion 760 wyposażony jest w nowy silnik Perkins.

Modele Lexion 750 i 740 są teraz wyposażone w system chłodzenia Dynamic Cooling ze zmiennym napędem wentylatora. Dzięki temu system chłodzenia dostosowuje się do wymagań maszyny.
Firma Claas powiększyła w najnowszych modelach zbiorniki na ziarno osiągając w dwóch największych modelach Lexion 780 Terra Trac i 770 Terra Trac pojemność do maksymalnie 13 500 litrów. Taki zbiornik zostaje opróżniony w mniej niż dwie minuty z prędkością wyładunki 130l/s.
Dla nowych, mocniejszych modeli Lexion 700, Claas stworzył nowy system czyszczenia. Czyszczenie 4D to system działający automatycznie, który nie absorbuje uwagi operatora. Składa się z dwóch komponentów: kontroli zawieszonych pokryw rotora i automatyczną kontrolę obrotów wentylatora. Maszyna wyposażona w te funkcję, otrzymuje dodatkową, trzecią parę pokryw pod rotorami. Nowe czyszczenie 4D oddziela ziarno, odciążając tym samym układ czyszczenia.

Jeśli chodzi o czyszczenie to Claas skupił się na ulepszeniu systemu Cemos Automatis. Chodzi o w pełni zautomatyzowana regulację oddzielania resztek ziarna oraz czyszczenia. Do tej pory był on używany przy młóceniu pszenicy, jęczmienia i rzepaku. Claas rozszerzył zakres pracy CEMOS z nowym kombajnem Lexion 700 do upraw kukurydzy i soi.

W najnowszych modelach kombajnów Claas zmodernizował również rozdrabniacz. Jego średnica w nowym kombajnie Lexion 700 wzrosła o 5 cm. Pozwala to na bardziej równomierna siekanie i rozrzucenie pociętej słomy.
Kolejną nowinką niemieckiego producenta kombajnów jest dostosowanie modelu Lexion 750 do prac w terenie górzystym.
 

Cała gama przyrządów
Oprócz kombajnów zaprezentowano również nowe przyrządy żniwne: Vario, Cerio i Max Flex, które do produkcji zostały wprowadzone jeszcze w ubiegłym roku. Przyrządy o szerokościach roboczych 9,30 i 7,70 m. są kompatybilne z serią kombajnów Lexion i Tucano.
W przyrządzie Vario (680, 620, 560, 500), zastosowano zintegrowanie blachy do zbioru rzepaku, oraz możliwość regulacji wysunięcia stołu od -10 do +60 cm. Przyrząd żniwny VARIO ma wygodną zmianę przezbrojenia na rzepak w ciągu zaledwie kilku minut, poprzez zastąpienie oddzielacza łanu boczną kosa do rzepaku.
Przyrządy Cerio  (680, 620, 560) oferowane są dla maszyn z serii Lexion, Tucano i Avero. Kompletna rama, ślimak wciągający, napędy i nagarniacz przyrządów żniwnych CERIO są takie same jak w serii Vario. Różnica to funkcja automatycznej pozycji parkowania nagarniacza i możliwość dostosowania długości stołu. Może być ona ustawiana ręcznie w pięciu pozycjach od -10 do 10 cm.

Natomiast przyrząd żniwny Max Flex (930, 770, 620, 560) ma przede wszystkim służyć do minimalizacji strat w zbiorach roślin strączkowych. Taki efekt zapewnia ścinanie roślin blisko podłoża poprzez wyposażenie w elastyczną listwę tnącą, automatycznie dopasowującą się do mniejszych nierówności gleby.

Prasy z dowolną siłą zgniotu
Nowością w ofercie firmy są także prasy Quadrant serii 5200 oraz 4200. Urządzenia mają zastąpić dotychczasowe modele Quadrant 3200 i 2200.
Quadrant 4200 charakteryzuje się gównie nowym supłaczem. Supłacz oraz płyty przytrzymujące końcówkę sznurka zostały strukturalnie zmodyfikowane tak, aby sznurek o różnej jakości wiązał solidniej nawet przy zwiększonym zgniocie. Dzięki nowej, automatycznej regulacji siły prasowania APC (automatyczna regulacja ciśnienia) nowe prasy mogą jeździć z maksymalnym obciążeniem. Kierowca może zarządzać pożądaną siła zgniotu oraz jakością sznurka z terminala ISOBUS. W zależności od tych dwóch wartości, które mierzone są za pomocą czterech czujników, prasa sama reguluje siłę nacisku.
Natomiast w modelu 5200 skupiono się nad wzrostem wydajności i gęstość bel. Częstotliwość skoku tłoka zwiększyła się z 51 na 56 uderzeń na minutę i komora balotów została przedłużona o 40 cm do 3,85 m.

Marcin Nieradka

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.