fbpx

Ceny nawozów: Co może nas czekać w najbliższej przyszłości?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć specjaliści z serwisu DTN. W lutym nastąpiło istotne zbilansowanie cen nawozów azotowych. Po gwałtownych spadkach cen mocznika w ostatnich miesiącach, które sprawiły, że azot luzem stał się znacznie bardziej przystępny cenowo, znacznemu obniżeniu uległy również oferty sprzedaży RSM-u i amoniaku.

Ten reset był wymuszony słabym światowym popytem od początku 2023 roku, a także obniżonymi cenami gazu ziemnego w Europie, który jest wykorzystywany jako surowiec do produkcji nawozów azotowych.

Baner Syngenta

Amoniak

Pod koniec lutego ogłoszono, że firmy Yara i Mosaic ustaliły cenę 590 USD za tonę za marcowe dostawy. Cena jest niższa od 790 USD ustalonych przez Yarę i Mosaic w lutym i jest jednocześnie najniższą ceną od lipca 2021 r. Przypisano to kilku czynnikom, w szczególności słabemu popytowi na amoniak po obu stronach Atlantyku, niższym cenom gazu w Europie i słabym początkiem roku na rynku azotanów.

Ceny amoniaku w rejonie Morza Bałtyckiego gwałtownie spadły w lutym, nominalnie do 585 USD z 730 USD w styczniu. Ceny amoniaku z rejonu Morza Czarnego spadły podobnie do 625 USD w porównaniu z 770-780 USD miesiąc wcześniej.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek amoniaku w Europie i wokół niej pozostaje w zastoju i sezon nawozowy rozpoczął się katastrofalnie, a wymagania dotyczące nawozów azotanowych nadal nie są jasne. Perspektywy światowego amoniaku w krótkim okresie są słabe ze względu na popyt i spadające ceny na całym świecie.

Mocznik

W lutym światowe rynki mocznika pozostawały pod presją, a długo oczekiwane ogłoszenie przetargu w Indiach nie dało sprzedawcom nadziei na odbicie cen pod koniec miesiąca.

Spośród kluczowych rynków, na których utrzymywała się presja, zarówno Egipt, jak i Algieria mają obfite zapasy na marcowe dostawy. Sprzedawcy egipscy cieszyli się dużym zainteresowaniem pod koniec miesiąca dzięki gwałtownym wzrostom sprzedaży. Oczekuje się, że będą to głównie handlowcy kupujący w celu pokrycia sprzedaży do Europy. Ceny egipskiego mocznika zakończyły miesiąc na poziomie 380-395 USD, spadając z 390 – 400 USD w styczniu.

Podczas obchodów karnawału w Brazylii aktywność handlowa w ciągu miesiąca również spowalniała. Ceny spot spadły do ​​340 – 360 USD z 375 – 390 USD na początku miesiąca, przy stłumionym popycie.

Pod koniec lutego wydawało się, że na światowych rynkach mocznika nadal panuje nadpodaż, a indyjski przetarg nie wystarczył, by zwalczyć pojawiający się słabszy trend cenowy. Świeży popyt europejski może pomóc w podniesieniu cen w regionie, ale niski popyt ze strony Indii, Brazylii i USA będzie wywierał presję na ceny.

Fosforany

Na tym rynku to Indie były na pierwszym miejscu pod koniec lutego kupując 300 tys. ton na marcową dostawę z Maroka, Jordanii i Chin. Na innych rynkach panował wówczas względny spokój.

Producenci zaciekle rywalizowali o udział w indyjskim zakupie obniżając ceny pod koniec miesiąca z 640 – 643 USD w porównaniu z 658 – 660 USD na początku lutego.

W Brazylii na płynność miał wpływ karnawał pod koniec miesiąca, co owocowało niewielkimi zmianami na rynku i niewielkim zainteresowaniem kupujących świeżymi zakupami. Ceny wzrosły w ciągu miesiąca z 650 USD do 660 USD.

Producenci zostali zmuszeni do zaakceptowania niższych cen pomimo ograniczeń w dostawach, a kolejna awaria na Litwie przyczyniła się do ostatnio zgłoszonych problemów produkcyjnych w Afryce Północnej. Perspektywy dotyczące globalnych cen fosforanów w krótkim okresie są ogólnie słabe.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

7 KOMENTARZE

  1. Ceny nawozów staniały jak narazie tylko na stronie Agrochem. Żeby kupić w cenie przedstawionej z dnia 17 marca, to odbierzemy je za 6 tygodni więc już po czasie w jakiem są najbardziej potrzebne. Składy nadal maj ceny znacznie wyższe. Ceny w Lubelskim z dziś: saletra 34N 3100zł; saletrzak 2600zł; Mocznik Puławski 3290zł. Dojenie rolnika z każdej strony.

  2. I co z tego że staniały. Jak w Niemczech są i tak tańsze, i były tańsze, a zboże droższe od naszego o około 300 zł. My Polacy nie zasługujemy na wolność skoro sami cały czas na wzajem doimy. Skupy zboża, churtowmie nawozów, jeden c…?

  3. Jak by rolnicy stanęli murem i powiedzieli że nie będą kupować nawozów po tych cenach byłoby mniej zboża to by ci naganiacze cen moment by stanęli do pionu. Ja zamiast całego składu biorę tylko jedną paletę i starczy. Cwaniaki obniżyli ceny zbóż prawie o 50 procent zasłaniając się wojną. Zboże co miało iść tranzytem do portów znikało po drodze jakieś cuda prawie jak w Kanie Galilejskiej. Sprawdzić kto tak robił za łeb cwaniaka jednego drugiego a taką przetwórnie pasz co kupowała te zboże karę dowalić minimum 50% dochodów rocznych to byłby skrócony proceder bo by się bali
    A tak doprowadzili do zapaści cen zbóż ale ceny ich produktów to poszły do góry.

  4. Nikt nigdzie na świecie tak nie wykorzystuje rolnika jak to robią w Polsce – ceny gazu go góry – cena saletry 5 razy w górę , ceny gazu 6 razy mniejsze niż w najdroższym okresie – saletra tylko 2 razy w dół.

    Złodziei banda.

  5. Wszystko na świecie staniało wracając do cen przed wojną, węgiel gaz paliwa. Nawet nawozy są sporo tańsze w Niemczech niż w Polsce ale pisiorom wiecznie mało, tylko wariaci ponownie na nich zagłosują

  6. Azoty oszukały rolnika windując ceny i jeszcze zgarnęły miliony dopłaty do prądu i gazu.Ale czego się można po pisie spodziewać .

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner