fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozów: Co może nas czekać w najbliższej przyszłości?

Ceny nawozów: Co może nas czekać w najbliższej przyszłości?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć specjaliści z serwisu DTN. W lutym nastąpiło istotne zbilansowanie cen nawozów azotowych. Po gwałtownych spadkach cen mocznika w ostatnich miesiącach, które sprawiły, że azot luzem stał się znacznie bardziej przystępny cenowo, znacznemu obniżeniu uległy również oferty sprzedaży RSM-u i amoniaku.

Ten reset był wymuszony słabym światowym popytem od początku 2023 roku, a także obniżonymi cenami gazu ziemnego w Europie, który jest wykorzystywany jako surowiec do produkcji nawozów azotowych.

Amoniak

Pod koniec lutego ogłoszono, że firmy Yara i Mosaic ustaliły cenę 590 USD za tonę za marcowe dostawy. Cena jest niższa od 790 USD ustalonych przez Yarę i Mosaic w lutym i jest jednocześnie najniższą ceną od lipca 2021 r. Przypisano to kilku czynnikom, w szczególności słabemu popytowi na amoniak po obu stronach Atlantyku, niższym cenom gazu w Europie i słabym początkiem roku na rynku azotanów.

Ceny amoniaku w rejonie Morza Bałtyckiego gwałtownie spadły w lutym, nominalnie do 585 USD z 730 USD w styczniu. Ceny amoniaku z rejonu Morza Czarnego spadły podobnie do 625 USD w porównaniu z 770-780 USD miesiąc wcześniej.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek amoniaku w Europie i wokół niej pozostaje w zastoju i sezon nawozowy rozpoczął się katastrofalnie, a wymagania dotyczące nawozów azotanowych nadal nie są jasne. Perspektywy światowego amoniaku w krótkim okresie są słabe ze względu na popyt i spadające ceny na całym świecie.

Mocznik

W lutym światowe rynki mocznika pozostawały pod presją, a długo oczekiwane ogłoszenie przetargu w Indiach nie dało sprzedawcom nadziei na odbicie cen pod koniec miesiąca.

Spośród kluczowych rynków, na których utrzymywała się presja, zarówno Egipt, jak i Algieria mają obfite zapasy na marcowe dostawy. Sprzedawcy egipscy cieszyli się dużym zainteresowaniem pod koniec miesiąca dzięki gwałtownym wzrostom sprzedaży. Oczekuje się, że będą to głównie handlowcy kupujący w celu pokrycia sprzedaży do Europy. Ceny egipskiego mocznika zakończyły miesiąc na poziomie 380-395 USD, spadając z 390 – 400 USD w styczniu.

Podczas obchodów karnawału w Brazylii aktywność handlowa w ciągu miesiąca również spowalniała. Ceny spot spadły do ​​340 – 360 USD z 375 – 390 USD na początku miesiąca, przy stłumionym popycie.

Pod koniec lutego wydawało się, że na światowych rynkach mocznika nadal panuje nadpodaż, a indyjski przetarg nie wystarczył, by zwalczyć pojawiający się słabszy trend cenowy. Świeży popyt europejski może pomóc w podniesieniu cen w regionie, ale niski popyt ze strony Indii, Brazylii i USA będzie wywierał presję na ceny.

Fosforany

Na tym rynku to Indie były na pierwszym miejscu pod koniec lutego kupując 300 tys. ton na marcową dostawę z Maroka, Jordanii i Chin. Na innych rynkach panował wówczas względny spokój.

Producenci zaciekle rywalizowali o udział w indyjskim zakupie obniżając ceny pod koniec miesiąca z 640 – 643 USD w porównaniu z 658 – 660 USD na początku lutego.

W Brazylii na płynność miał wpływ karnawał pod koniec miesiąca, co owocowało niewielkimi zmianami na rynku i niewielkim zainteresowaniem kupujących świeżymi zakupami. Ceny wzrosły w ciągu miesiąca z 650 USD do 660 USD.

Producenci zostali zmuszeni do zaakceptowania niższych cen pomimo ograniczeń w dostawach, a kolejna awaria na Litwie przyczyniła się do ostatnio zgłoszonych problemów produkcyjnych w Afryce Północnej. Perspektywy dotyczące globalnych cen fosforanów w krótkim okresie są ogólnie słabe.

7 KOMENTARZE

  1. Ceny nawozów staniały jak narazie tylko na stronie Agrochem. Żeby kupić w cenie przedstawionej z dnia 17 marca, to odbierzemy je za 6 tygodni więc już po czasie w jakiem są najbardziej potrzebne. Składy nadal maj ceny znacznie wyższe. Ceny w Lubelskim z dziś: saletra 34N 3100zł; saletrzak 2600zł; Mocznik Puławski 3290zł. Dojenie rolnika z każdej strony.

  2. I co z tego że staniały. Jak w Niemczech są i tak tańsze, i były tańsze, a zboże droższe od naszego o około 300 zł. My Polacy nie zasługujemy na wolność skoro sami cały czas na wzajem doimy. Skupy zboża, churtowmie nawozów, jeden c…?

  3. Jak by rolnicy stanęli murem i powiedzieli że nie będą kupować nawozów po tych cenach byłoby mniej zboża to by ci naganiacze cen moment by stanęli do pionu. Ja zamiast całego składu biorę tylko jedną paletę i starczy. Cwaniaki obniżyli ceny zbóż prawie o 50 procent zasłaniając się wojną. Zboże co miało iść tranzytem do portów znikało po drodze jakieś cuda prawie jak w Kanie Galilejskiej. Sprawdzić kto tak robił za łeb cwaniaka jednego drugiego a taką przetwórnie pasz co kupowała te zboże karę dowalić minimum 50% dochodów rocznych to byłby skrócony proceder bo by się bali A tak doprowadzili do zapaści cen zbóż ale ceny ich produktów to poszły do góry.

  4. Nikt nigdzie na świecie tak nie wykorzystuje rolnika jak to robią w Polsce – ceny gazu go góry – cena saletry 5 razy w górę , ceny gazu 6 razy mniejsze niż w najdroższym okresie – saletra tylko 2 razy w dół. Złodziei banda.

  5. Wszystko na świecie staniało wracając do cen przed wojną, węgiel gaz paliwa. Nawet nawozy są sporo tańsze w Niemczech niż w Polsce ale pisiorom wiecznie mało, tylko wariaci ponownie na nich zagłosują

  6. Azoty oszukały rolnika windując ceny i jeszcze zgarnęły miliony dopłaty do prądu i gazu.Ale czego się można po pisie spodziewać .

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.