Boskalid w rzepaku

Anilidy to nowa grupa substancji czynnych, które coraz częściej są stosowane w ochronie rzepaku przed chorobami.

Konieczność ochrony rzepaku przed patogenami grzybowymi zmusza do poszukiwań skutecznych środków ochronnych, o coraz lepszych właściwościach. Popularność zyskuje boskalid – substancja aktywna, pochodząca z nowej grupy chemicznej anilidów (SDHI).
Skuteczna ochrona rzepaku przed chorobami wiąże się z długotrwałą aktywnością grzybobójczą substancji aktywnych oraz ich szybkim, a jednocześnie równomiernym rozprzestrzenianiem w roślinie. Boskalid to coraz częściej stosowana w rzepaku substancja aktywna, którą cechuje wysoka skuteczność w stosunku do szerokiego spektrum patogenów grzybowych wywołujących m. in. zgniliznę twardzikową, czerń krzyżową, czy szarą pleśń.

Na poziomie rośliny boskalid jest wiązany w zewnętrznej warstwie komórek liścia. Część substancji aktywnej wnika poprzez tkanki do spodniej warstwy, natomiast pozostała część przemieszcza się z wodą i sokami, wędrując do wierzchołków i brzegów liścia, co zapewnia całościową ochronę rośliny. Mechanizm działania boskalidu polega na zahamowaniu procesu oddychania grzyba poprzez zablokowanie kompleksu II w łańcuchu oddechowym. W ten sposób grzyb zostaje pozbawiony źródła energii, a jego dostępność do materiału budulcowego jest ograniczona.
W ostatnich kilku latach obserwujemy wzrost zainteresowania substancjami czynnymi z grupy anilidów, zwanych również SDHI, co wiąże się z kilkoma czynnikami. Dużą zaletą substancji jest szerokie spektrum działania oraz skuteczność po aplikacji stosunkowo niewielkich dawek. Ponadto, substancje te zostają szybko pobierane i transportowane przez roślinę, co uniezależnia od kaprysów pogody.

Renata Struzik, za: BASF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności