Bilans rzepaku w UE

Ostatnie upały w Europie powodują wysuszenie gleb, zwłaszcza lekkich, szczególnie w zachodnich Niemczech, części Francji oraz Wielkiej Brytanii. Wilgotno jest w wielu rejonach Polski i Czech, więc stan plantacji rzepaku cechuje duże zróżnicowanie. W Niemczech zapowiada się redukcja zbiorów do 5,75 mln ton wobec 6,2 mln ton przed rokiem, przy pogorszeniu zawartości oleju na skutek deficytu słońca na przełomie maja i czerwca br. Bieżące prognozy zbiorów w Unii przewidują zbiory około 20,4 mln ton wobec 21,6 mln ton rok temu.

Spadki poziomu zbiorów poza Niemcami we Francji, Polsce i Czechach będą częściowo zrekompensowane wzrostami w Rumunii i Bułgarii. Spadkowi podaży rzepaku nie zapobiegnie import ze względu na brak wystarczającej produkcji u eksporterów tego surowca. Skutkiem tego będzie 3% spadek przerobu, który zaowocuje spadkiem produkcji oleju, zatem potrzeby przemysłu biodiesla i spożywczego nie będą wystarczająco zaspokojone. Spadek podaży oleju rzepakowego w UE i na świecie najprawdopodobniej zaowocuje wzrostem jego cen. Tymczasem światowe zbiory rzepaku będą po raz pierwszy od kilku lat mniejsze i osiągną w sezonie 2010/11 – 56,8 mln ton wobec 59,9 mln ton rok temu. Przyczyniła się do tego ostatnia redukcja zbiorów w Kanadzie do 10 mln ton wobec 11,8 mln ton, w Europie oraz na Ukrainie do 1,55 mln wobec 1,87 mln ton.
Sytuacja podażowo popytowa oraz perspektywy skutków suszy w Unii powodują, że rzepak dalej drożeje na rynku terminowym oraz rzeczywistym.
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności