fbpx

Bieżąca informacja o rolnictwie na świecie

Ograniczenie zużycia wody w Hiszpanii Protesty młodych rolników we FrancjiRekordowy poziom eksportu produktów ogrodniczych z HolandiiZwalczanie brucellozy w IrlandiiWzrost spożycia i produkcji cielęciny w Holandii N

Ograniczenie zużycia wody w Hiszpanii

Samasz loteria - baner

Cristina Narbona, minister środowiska Hiszpanii, ogłosiła, że w 2006 r. zostaną wprowadzone poważne ograniczenia zużycia wody. Dotyczyć będą południowych regionów kraju, takich jak Guadalquivir, Segura, Jucar, Ebro i Tajo, gdzie zasoby wodne uległy znacznemu zmniejszeniu. Wobec wcześnie rozpoczynającego się tam sezonu siewów (w niektórych regionach Hiszpanii kukurydzę sieje się już w lutym) ograniczenie nawadniania może mieć poważne konsekwencje. W ubiegłym roku niedobór wody znacznie obniżył zbiory kukurydzy. Obecnie wszystko zależy od obfitości wiosennych opadów. Prawdopodobnie wielu rolników zrezygnuje z uprawy kukurydzy na rzecz bardziej tolerancyjnego na suszę słonecznika. Obecnie susza panuje na powierzchni 2/3 gruntów w Hiszpanii.

(Agra Europe 2006, nr 2192, s. N/7)
W.M.


Protesty młodych rolników we Francji

Członkowie stowarzyszenia młodych rolników we Francji prowadzą akcję mającą uświadomić władzom trudności, z którymi muszą borykać się ludzie rozpoczynający pracę w rolnictwie. Liczba ta stale maleje. Na początku lat 90-tych wynosiła ona ponad 60 tys. osób rocznie, a obecnie spadła do 15 tys. Liczba osób w wieku poniżej 40 lat obejmujących gospodarstwa rolne zmniejszyła się w tym czasie do 10 tys.

(Agra Europe 2006, nr 2192, s. N/2)
W.M.


Rekordowy poziom eksportu produktów ogrodniczych z Holandii

Eksport produktów ogrodniczych z Holandii osiągnął w 2005 r. rekordowo wysoki poziom. Jego wartość wyniosła 12,6 mld euro (w 2004 r. – 12,3 mld euro). W największym stopniu wzrósł eksport kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. W porównaniu z poprzednim rokiem zwiększył się on odpowiednio o 4 i 8% pod względem wartości. Po raz pierwszy w historii wartość eksportu roślin ozdobnych przekroczyła 5 mld euro. Wartość eksportu warzyw, owoców i orzechów wyniosła 6,5 mld euro, czyli zwiększyła się o 2% w porównaniu z poprzednim rokiem. Ceny świeżych warzyw były przeważnie wyższe niż w 2004 r. i wartość ich eksportu wzrosła o 4%. W szczególnie dużym stopniu wzrósł eksport świeżych pomidorów i ogórków do Niemiec. Eksport owoców ogółem zwiększył się o 1%, ale był to przede wszystkim reeksport. Wartość produkcji ogrodniczej w Holandii w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła o 1/3. W 1990 r. wyniosła ona 5,2 mld euro, a w 2005 r. – 7 mld euro. W tym czasie dochody z produkcji roślin ozdobnych zwiększyły się o 64%, a z produkcji warzyw i owoców – nie uległy zmianie.

(Agra Europe 2006, nr 2192, s. N/3)
W.M.


Zwalczanie brucellozy w Irlandii

Restrykcyjne zasady zwalczania brucellozy stosowane w Irlandii zaowocowały poważnym ograniczeniem występowania tej choroby. W ubiegłym roku liczba wykrytych przypadków zmniejszyła się o 60%. Władze zapowiedziały jednak, że dotychczasowe zasady kontroli i zwalczania nie zostaną rozluźnione istnieje bowiem szansa na całkowite wyeliminowanie choroby. Tak więc w mocy pozostanie nakaz badania krwi zwierząt, dodatkowe testy przed ich przewożeniem, a także w ubojniach oraz obowiązkowy ubój zakażonych sztuk.

(Agra Europe 2006, nr 2192, s. N/5)
W.M.


Wzrost spożycia i produkcji cielęciny w Holandii

Spożycie cielęciny w 2005 r. w Holandii było o 3,9% większe niż rok wcześniej. W przeliczeniu na osobę w ciągu roku wyniosło ono 1,5 kg (o 60 g więcej niż w 2004 r.). W kwietniu 2005 r. pogłowie cieląt w kraju było o 8% większe niż rok wcześniej. Cieląt hodowanych na tzw. białą cielęcinę było o 8,1% więcej, a na różową – o 8,8%. Ubój cieląt wzrósł tylko nieznacznie, ponieważ jednocześnie ograniczono import cieląt z Niemiec.

(Agra Europe 2006, nr 2192, s. M/3)
W.M.


Wybór i opracowanie redakcyjne: Wanda Mierzecka N

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner