ASF nie da o sobie zapomnieć

Po raz kolejny o swojej obecności w naszym kraju przypomniał afrykański pomór świń. 42 ognisko ASF w Polsce w 2019 roku stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie, położonym w gminie Wohyń, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim.

Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Afrykański pomór świń nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących świnie.

Choroba ta ostatnio intensywnie szerzy się w Polsce i w państwach sąsiednich. Stwierdzenie ognisk tej choroby powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety powodem jej szerzenia bywa także człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Dlatego Inspekcja Weterynaryjna apeluje do rolników o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

– zgłaszanie zachorowań i padnięć świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt do         lekarza weterynarii,
– kupowanie świń wyłącznie z pewnego źródła,
– utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
– stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
– wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z       gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Źródło: GIW

Opracował: Samuel Skrzysz