ANTYSTRES – recepta na stres cieplny

Zmieniające się warunki środowiskowe, a w szczególności wpływ zbyt wysokich lub za niskich temperatur, zabiegi zootechniczne, szczepienia ochronne oraz błędy w zarządzaniu stadem są częstą przyczyną występowania stresu u zwierząt. By zapobiec problemom w produkcji drobiu, Provimi opracowało pakiet ANTYSTRES. Jest on przeznaczony do stosowania w paszach dla linii drób i szczególnie sprawdza się w okresie letnim, gdy zwierzęta narażone są na podwyższony poziom stresu.

Stres cieplny i jego konsekwencje
Stres wynikający z wahań temperatury otoczenia jest powszechnym powodem zmniejszenia efektywności produkcji u drobiu. Przewlekle podwyższone temperatury otoczenia powodują w stadach brojlerów kurzych i indyczych wydłużenie czasu do osiągnięcia masy ubojowej oraz wzrost śmiertelności. W stadach kur niosek, stres termiczny prowadzi do spadku produkcji jaj, ich wielkości i jakości, jak również zmniejszenie trwałości skorupek jaj. W stadach reprodukcyjnych, wysoka temperatura otoczenia w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza obniża płodność co skutkuje słabszymi wylęgami. W okresie upałów wzrost temperatury ciała ma negatywny wpływ na powstawanie gamet i procesu zapłodnienia. Całkowity koszt strat w produkcji z powodu upałów trudno jest dokładnie oszacować. Każdego roku notuje się duże straty finansowe w całej branży drobiarskiej spowodowane skutkami wysokich temperatur w okresie letnim” – mówi Jacek Małecki – Tepicht, Dyrektor Linii Produktowej Drób z firmy Provimi. Ptaki są zwierzętami stałocieplnymi. W efekcie przegrzania organizmu, nie tylko enzymy trawienne, ale przede wszystkim enzymy metaboliczne i enzymy związane z ekspresją genów mogą stać się nieaktywne. W ten sposób główne procesy fizjologiczne są spowalniane lub całkowicie zatrzymane. Stres cieplny jest także istotnym czynnikiem upośledzającym odporność organizmu ptaków i pogarszającym ich zdrowotność.
ANTYSTRES
Antystres został stworzony do stosowania w paszach dla drobiu, aby przeciwdziałać skutkom stresu cieplnego. Z powodzeniem sprawdza się również w przypadkach działania innych czynników stresowych. Podczas stosowania w gorących okresach roku, skutki stresu cieplnego mogą zostać zminimalizowane, a efektywność produkcji podniesiona. Pakiet ANTYSTRES działa wielopłaszczyznowo. Poprzez specjalną formułę zawierającą opatentowany przez Provimi biacid, betainę, kompleks witamin, minerały oraz aminokwasy skutecznie przeciwdziała negatywnym skutkom stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności