fbpx

ANR: Dla gmin ziemia za darmo

Od początku swojej działalności do końca października 2007 r. Agencja nieodpłatnie przekazała jednostkom samorządu terytorialnego 45 776 hektarów gruntów. W ciągu 10 miesięcy br. do tych jednostek, głównie gmin Agencja przekazała nieodpłatnie 966 ha. Gminy otrzymane grunty wykorzystywały m.in. pod budowę dróg, oczyszczalni cieków, kanalizację, cmentarze, boiska, budownictwo komunalne itp.

Zgodnie z stawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (art.24) Nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Agencja może w drodze umowy, nieodpłatnie przekazać na własność jednostce samorządu terytorialnego – na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych”. Oznacza to, że o ile Agencja może bezpłatnie przekazać gminom grunty pod budowę oczyszczalni ścieków, kanalizację, szkołę, boisko, budownictwo komunalne, cmentarz etc., to nie może tego uczynić, jeśli gmina otrzymane grunty zamierza przeznaczyć na cele komercyjne np. przekazać inwestorowi pod budowę zakładu produkcyjnego, supermarketu. W dalszej części wspomnianej Ustawy zaznaczono, “W przypadku zbycia lub przeznaczenia przez nabywcę nieruchomości na inne cele, niż określone w umowie, przed upływem 10 lat licząc od dnia jej nabycia, Agencja może zażądać zwrotu aktualnej wartości pieniężnej.” Zasadą jest, że Agencja w każdym takim przypadku żąda zwrotu, gdyż środki te zgodnie z prawem muszą trafić do budżetu państwa.

źródło: Grażyna Kapelko
ANR
opr. MS
Wrp.pl N”

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.