Aktywator poprawiający regenerację i rozwój systemu korzeniowego drzew owocowych

Ostre mrozy, które wystąpiły w trakcie zimy przy jednoczesnym braku dostatecznej pokrywy śnieżnej spowodowały uszkodzenia korzeni drzew w niektórych sadach. Szczególnie dotyczy to drzew na wrażliwej na mróz podkładce M9. Warto zatem, gdzie jest to możliwe, wspomóc regenerację systemu korzeniowego.

Goteo jest aktywatorem wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego stosowanym od kilku lat z powodzeniem w różnych uprawach, głównie warzyw. Jest produkowany w oparciu o technologię PhysioActivatorTM. Zawiera GA 142 – biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum, a także fosfor i potas. Zawarte w filtracie składniki organiczne wpływają pozytywnie na wzrost systemu korzeniowego i pobieranie składników pokarmowych, co potwierdzono w wieloletnich doświadczeniach. Aktywator zapewnia również szybszą odbudowę i regenerację systemu korzeniowego po różnego typu uszkodzeniach bądź zaistnieniu warunków stresowych.
Przeprowadzone w poprzednich latach doświadczenia i obserwacje wskazują, że preparat wpływa korzystnie również na wzrost i rozwój systemu korzeniowego jabłoni.
Doświadczenia ścisłe prowadzone w sadzie SGGW i sadzie produkcyjnym wykazały, że drzewka podlane po posadzeniu 0,1%-owym roztworem preparatu (5 l roztworu/drzewko) miały o 16% dłuższe jednoroczne przyrosty i o 30% większy przyrost przekroju poprzecznego pnia. Wskazuje to jednoznacznie, że preparat stymuluje wzrost systemu korzeniowego i wspomaga pobieranie wody i składników mineralnych z gleby.
Aktywator warto zastosować nie tylko w celu wspomagania regeneracji systemu korzeniowego po zimie, ale również w nowozakładanych sadach czy na plantacjach roślin jagodowych.