ADR-em w rolnika

Sejm uchwalił ustawę o przewozie towarów niebezpiecznych. W ostatniej chwili posłowie zdecydowali o skreśleniu z projektu artykułu zezwalającego na przewóz ciągnikiem z przyczepą materiałów takich jak nawozy i środki ochrony roślin. Zostały one zakwalifikowane jako materiał niebezpieczny.

Zastanawiając się dogłębniej, można mieć wątpliwości, czy przewóz cieczy roboczej w zbiorniku opryskiwacza z gospodarstwa na pole będzie traktowany jak złamanie wykreślonego w ostatniej chwili z ustawy pkt. który brzmiał: (ust. 4 w art. 5) – Dopuszcza się przewóz drogowy paliwa do silników Diesla, materiałów utleniających stosowanych jako nawozy sztuczne lub materiałów trujących stosowanych jako środki ochrony roślin zespołem pojazdów składających się z ciągnika rolniczego i przyczepy, jeżeli towary te są przewożone w opakowaniach i w ilościach, dla których ADR nie przewiduje obowiązku oznakowania pojazdu.

Jak wiadomo, ilość 3 tys litrów podlega objętościowo pod przewóz ADR. Wywnioskować można, że wkrótce ITD kwestionować będzie legalność takich przejazdów. Jak należy mniemać, wymagane będzie przewiezienie koncentratów na pole za pomocą pojazdu ciężarowego, i tam sporządzenie cieczy roboczej. W praktyce niewykonalne!

Czy musimy być zawsze tak bardzo nadgorliwi i robić więcej, niż musimy, w tym przypadku szkodząc przede wszystkim rolnikom? – pytał poseł Jarosław Żaczek z PiS, zachęcając posłów do odrzucenia poprawki.

Przede wszystkim nie ucierpią na tym niczyje interesy – zapewnił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz.

Tutaj należy się polemika z Panem sekretarzem. Ucierpią i to znacznie. Każde gospodarstwo będzie musiało nabyć pojazd przystosowany do ADR lub usługę transportu, co przyczyni się do ogromnego wzrostu kosztów. Mniejsze gospodarstwa w praktyce nie będą w stanie utrzymać takich pojazdów.
W rzeczy samej należało dostosować ten zapis do brzmienia przepisów unijnych, na co zwrócił uwagę minister spraw zagranicznych.

Posłowie postanowili skreślić przepis.

W praktyce stworzono kolejny martwy przepis, który będzie łamany. Tak tworzy się kalekie prawo, które nie dość że nie pomaga, to nader skutecznie utrudnia życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności