fbpx

O produkcji ziemniaków na frytki i nie tylko… – fotogaleria

Podczas spotkania polowego Bayer CropScience przewidziano również wizytę w gospodarstwie Farm Frites Poland Dwa w Bobrownikach. Na miejscu można było dowiedziec się zarówno o produkcji przemysłowej ziemniaków, jak i o zasadach zrównoważonego rolnictwa.

Podczas drugiego dnia spotkania polowego Bayer CropScience, uczestnicy odwiedzili gospodarstwo Farm Frites Dwa w Bobrownikach, gdzie mogli dowiedzieć się zarówno o systemie wspomagania decyzji (DSS) i innych stosowanych przez gospodarzy praktyk i zabiegów, zgodnych z zasadami zrównoważonego rolnictwa.

Gospodarstwo Farm Frites Poland zajmuje się produkcją ziemniaków do przetwórstwa, dostarcza frytki do sieci restauracji fast food McDonald’s. Rozpoczynając swoją działalność, gospodarze musieli wypracować sami wszystkie techniki uprawy, wypróbować nowe odmiany, czy stosowane programy ochrony. Powód? W Polsce nie było wówczas takiej wiedzy i tego typu produkcji (1993/94 rok).

Głównym celem tego gospodarstwa była produkcja wysokiej jakości surowca dla fabryki frytek (Farm Frites Poland SA ). Na rynku nie było dostępnego surowca, pomimo, że Polska była czwartym producentem ziemniaków na świecie. Dzisiaj gospodarstwo liczy 2500 ha, z czego 800 ha to produkcja ziemniaków na frytki, a 100 ha tych warzyw na materiał nasienny.

DSS jest szczególnie istotny w ochronie plantacji ziemniaka przed najgroźniejszymi chorobami: zarazą i alternariozą. System prognozowania pojawu zarazy pozwala na optymalizację ilości zabiegów fungicydowych, a także wskazuje, kiedy i jaki środek chemiczny należy zastosować.

Na plantacjach ziemniaka Farm Frites stosowany jest fungicyd Infinito® 687,5 SC. Jego zaletą jest wielokierunkowy sposób ograniczania rozwoju zarazy ziemniaka. Dzięki właściwościom systemicznym, chroni rośliny ziemniaka przed zarazą na  liściach i łodygach, przemieszcza się także do nowych przyrostów roślin, które wyrosną po zabiegu. W warunkach silnej presji infekcyjnej działa prewencyjnie chroniąc rośliny przed zakażeniem.

W trakcie wizyty w gospodarstwie, można było dowiedzieć się niemal wszystkiego na temat zrównoważonego rolnictwa, między innymi dzięki przedstawicielom Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.

Renata Struzik

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.