fbpx

O sektorze mleczarskim w Copa-Cogeca

Zdaniem Komitetów Copa-Cogeca unijni producenci mleka potrzebują jasnego sygnału od ministrów rolnictwa UE na temat krótko- i długoterminowych planów dla sektora mleczarskiego.

Zapotrzebowanie na produkty mleczne na świecie wzrasta. W ciągu ostatnich kilku lat właśnie ten silny popyt napędzał sektor.  Będzie on również korzystny w perspektywie średnioterminowej – szacuje się, że będzie wzrastał o 2,3% rocznie do 2020 r. Rolnicy na całym świecie reagują na pozytywne sygnały rynkowe. W 2013 r. unijne eksporty produktów mlecznych wyniosły 2,7 mln ton o wartości 10 mld Euro. Rosja, Chiny i USA stanowią atrakcyjny rynek zbytu dla naszych produktów, zwłaszcza ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania w Chinach.

W opinii Copa-Cogeca coraz więcej krajów, zwłaszcza tych rozwijających się, będzie obserwować sytuację w Europie. Rolnicy muszą być w stanie skorzystać z rosnących możliwości rynkowych. Sektor boryka się jednak z brakiem płynności finansowej, co wpływa na dochody producentów mleka. Aby mogli oni skorzystać z okazji pojawiających się na rynkach trzeba złagodzić presję pod jaką się znajdują. Musimy zagwarantować, że fundusze zebrane z opłat za przekroczenie kwoty krajowej pozostaną do dyspozycji sektora. Trzeba także wprowadzić środki ograniczające obciążenia spoczywające na barkach producentów mleka, którzy za wszelką cenę pragną odzyskać płynność finansową.

Coraz większe wahania cen są kolejnym elementem, który budzi niepokój unijnych producentów mleka i spółdzielni mleczarskich, ponieważ nie pozwalają one na przeprowadzenie inwestycji i reakcję na oczekiwania społeczeństwa. Wywiera to poważne skutki dla 750 000 wyspecjalizowanych producentów mleka w całej UE, od najbardziej produktywnych systemów aż po obszary górskie, gdzie często produkcja mleka jest jedynym źródłem utrzymania rolników. Ważne jest utrzymanie aktualnych narzędzi do walki z wahaniami na rynkach, jak np. interwencja publiczna. W perspektywie długoterminowej, trzeba będzie omówić zorientowane na rynek sposoby na rozwiązanie problemu znacznych wahań cen i uzupełnić zapisy pakietu mlecznego.

(Źródło: KRIR)

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.