O sektorze mleczarskim w Copa-Cogeca

Zdaniem Komitetów Copa-Cogeca unijni producenci mleka potrzebują jasnego sygnału od ministrów rolnictwa UE na temat krótko- i długoterminowych planów dla sektora mleczarskiego.

Zapotrzebowanie na produkty mleczne na świecie wzrasta. W ciągu ostatnich kilku lat właśnie ten silny popyt napędzał sektor.  Będzie on również korzystny w perspektywie średnioterminowej – szacuje się, że będzie wzrastał o 2,3% rocznie do 2020 r. Rolnicy na całym świecie reagują na pozytywne sygnały rynkowe. W 2013 r. unijne eksporty produktów mlecznych wyniosły 2,7 mln ton o wartości 10 mld Euro. Rosja, Chiny i USA stanowią atrakcyjny rynek zbytu dla naszych produktów, zwłaszcza ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania w Chinach.

W opinii Copa-Cogeca coraz więcej krajów, zwłaszcza tych rozwijających się, będzie obserwować sytuację w Europie. Rolnicy muszą być w stanie skorzystać z rosnących możliwości rynkowych. Sektor boryka się jednak z brakiem płynności finansowej, co wpływa na dochody producentów mleka. Aby mogli oni skorzystać z okazji pojawiających się na rynkach trzeba złagodzić presję pod jaką się znajdują. Musimy zagwarantować, że fundusze zebrane z opłat za przekroczenie kwoty krajowej pozostaną do dyspozycji sektora. Trzeba także wprowadzić środki ograniczające obciążenia spoczywające na barkach producentów mleka, którzy za wszelką cenę pragną odzyskać płynność finansową.

Coraz większe wahania cen są kolejnym elementem, który budzi niepokój unijnych producentów mleka i spółdzielni mleczarskich, ponieważ nie pozwalają one na przeprowadzenie inwestycji i reakcję na oczekiwania społeczeństwa. Wywiera to poważne skutki dla 750 000 wyspecjalizowanych producentów mleka w całej UE, od najbardziej produktywnych systemów aż po obszary górskie, gdzie często produkcja mleka jest jedynym źródłem utrzymania rolników. Ważne jest utrzymanie aktualnych narzędzi do walki z wahaniami na rynkach, jak np. interwencja publiczna. W perspektywie długoterminowej, trzeba będzie omówić zorientowane na rynek sposoby na rozwiązanie problemu znacznych wahań cen i uzupełnić zapisy pakietu mlecznego.

(Źródło: KRIR)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności