fbpx

Pszenica króluje w eksporcie

W 2013 r. Polska zanotowała bardzo dużą nadwyżkę w handlu ziarnem zbóż. Wśród odbiorców zbóż z naszego kraju dominują Niemcy, ale duże znaczenie mają kraje unijne położone w północnej części kontynentu oraz nasi południowi sąsiedzi.

W przypadku pszenicy wyraźnie rośnie znaczenie krajów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za: MRiRW) eksport głównych zbóż (pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza) w 2013 r. wzrósł o jedną trzecią do 3744 tys. t. Wartość tego eksportu zwiększyła si ę o 20% do 763 mln EUR. Nadwyżka bilansu handlowego wyniosła 501 mln EUR, a w ujęciu wolumenowym 2709 mln t.
Zdecydowanie najważniejszym zbożem w polskim eksporcie w 2013 r. była pszenica. Sprzedaż za granicę wyniosła 1642 tys. t, czyli o 581 tys. t (55%) więcej niż rok wcześniej. Pierwsza trójka największych odbiorców nie zmieniła się w stosunku do 2012 r. Na pierwszym miejscu, z udziałem 36% całego polskiego eksportu pszenicy, nadal były Niemcy, które zakupiły 591 tys. t ziarna, czyli o 5% więcej niż rok wcześniej. Na drugim miejscu bardzo wyraźnie umocniła si ę Arabia Saudyjska. Eksport w tym kierunku zwiększył si ę aż o 130% do 290 tys. t. Na trzecim miejscu znajduje si ę Algieria, z wolumenem importu z Polski na poziomie 175 tys. t czyli o 62% większym niż rok wcześniej. Łącznie trzech największych odbiorców odpowiada za 64% całego eksportu pszenicy z Polski.
Na kolejnych czterech miejscach wśród największych importerów pszenicy z Polski znajdują się kraje, które jeszcze rok wcześniej nie odgrywały dużej roli w tym zestawieniu. Są to Hiszpania, Egipt, Iran i Maroko. Łącznie do tych krajów wyeksportowano 377 tys. t ziarna, co stanowiło 23% naszego eksportu.
Jednak z istotnych gatunków zboża, to żyto osiągnęło największy procentowy wzrost eksportu. W 2013 r. za granicę sprzedaliśmy 865 tys. t tego zboża, czyli o 177% (552 tys. t) więcej niż rok wcześniej. Wśród odbiorców polskiego żyta zdecydowanie dominujące znaczenie mają Niemcy odpowiedzialne za 57% całego eksportu. Co więcej, eksport w tym kierunku był ponad trzykrotnie większy niż rok wcześniej (wzrost o 219%). Eksport do Hiszpanii, drugiego największego odbiorcy, podwoił si ę do blisko 200 tys. t. Na kolejnych czterech miejscach znajdują się nieodległe kraje unijne – Dania, Finlandia, Holandia i Czechy.
Kukurydza jest drugim najważniejszym zbożem w polskim eksporcie, lecz w 2013 r. zanotowano spadek jej wywozu. Za granicę sprzedano 885 tys. t tego ziarna, czyli o 15% mniej niż w 2012 r. Tak jak w przypadku innych gatunków zboża (poza owsem), największym odbiorcą są Niemcy. Eksport w tym kierunku w 2013 r. zwiększył si ę o 13% do 484 tys. t, co stanowiło 55% całego eksportu. Duże znaczenie ma również eksport do Irlandii oraz nieodległych krajów UE, albo położonych wokół Morza Bałtyckiego, albo na południe od nas.
Analizy BGŻ
 
SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.