53 Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych w Ossie

Ochrona upraw sadowniczych w świetle nowych wymogów UE” to hasło 53 Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, która odbyła się w Centrum Kongresowym OSSA koło Białej Rawskiej. Już pierwszego dnia konferencji, wzięło udział ponad 800 osób. Byli to przed wszystkim sadownicy oraz przedstawiciele 30 firm związanych z branżą sadowniczą.”

Podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski podkreślił ważną rolę corocznych spotkań, jako istotnego elementu upowszechniania wiedzy z cyklu nauka – praktyce”. Zaznaczył szczególną wagę bezpośredniej wymiany najlepszych doświadczeń pomiędzy sadownikami, dystrybutorami środków ochrony roślin, przedstawicielami nauki, doradztwa rolniczego i administracji państwowej.
“Te konferencje to dziś największy sadowniczy uniwersytet w naszym kraju. Jesteśmy dumni z wysokiej jakości polskich owoców i warzyw cenionych w całej Europie. Jest ona wynikiem ciężkiej pracy doświadczonych sadowników, korzystających od lat z osiągnięć naukowców z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Instytutu Warzywnictwa im. E. Chroboczka w Skierniewicach” – powiedział.

Program konferencji obejmował dyskusje na temat integrowanej ochrony roślin, która będzie już obowiązywać od 2014 roku, strategii ochrony przed parchem jabłoni i innymichorobami w kontekście odporności patogenówna fungicydy. Omawiano także aktualne i przewidywane zagrożenia w ochroniesadów i jagodników przed chorobami i szkodnikami oraz zmiany w asortymencie insektycydów i akarycydóww kontekście trudności w zwalczaniu szkodników, o w?ływie środków ochrony roślin na bezpieczeństwo pszczół oraz technice wykonywaniq zabiegów ochrony roślin sadowniczych.

Konferencja zorganizowana przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Bayer Crop Science odbyła się w dniach 25-26 lutego, a oprócz tematyki związanej z ochroną upraw sadowniczych oraz handlu materiałem roślinnym i owocami, debatowano także na temat możliwości wykorzystania instrumentów promocyjnych w ramach dostępnych obecnie funduszy strukturalnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i roli wspólnego działania poprzez tworzenie silnych grup producentów, dzięki którym możliwa będzie lepsza promocja polskich owoców na rynkach zagranicznych oraz na rynku krajowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności