fbpx

23 września – Dzień Rolnictwa Ekologicznego

23 września został uznany za Dzień Rolnictwa Ekologicznego, przez Parlament Europejski, Radę i Komisję. Celem tej inicjatywy jest podniesienie poziomu świadomości społecznej, na temat produkcji ekologicznej, wskazanie czym się ona charakteryzuje i jakie z tego tytułu są korzyści. W ten projekt angażują się wszystkie państwa Unii Europejskiej.

W Polsce, w 2023 r., główne obchody Dnia Rolnictwa Ekologicznego, odbędą się w Płocku na placu przy Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Wzgórze Tumskie”, w godz. 11.00-18.00. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenie Polska Ekologia zaprasza na „Dzień Polskiej Ekologii” Kiermasz Żywności Wysokiej Jakości.  Inicjatywa ta wynika przede wszystkim z potrzeby uświadamiania społeczeństwa o bezsprzecznych zaletach produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego zarówno dla środowiska i klimatu, jak i dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

– Rolnictwo ekologiczne stanowi ważny element w całej sferze agro. Rolnictwo ekologiczne korzystne jest dla konsumentów, którzy mają dostęp do świeżej, zdrowej żywności o dużych walorach odżywczych oraz dla przyrody, a zatem środowiska, w którym żyją ludzie. Dlatego też cieszy wiadomość, że od roku 2018, w Polsce notuje się stały wzrost powierzchni ekologicznych użytków rolnych w Polsce – wyjaśnia Waldemar Humięcki, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Za rolnictwo ekologiczne uważa się ogólny system zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączący najlepsze dla środowiska metody, uwzględniające wysoki stopień różnorodności biologicznej oraz ochronę zasobów naturalnych. Należy te dbać o wysokie standardy, dotyczące dobrostanu zwierząt.

Metody produkcji powinny opierać się o używanie substancji naturalnych i naturalnych procesów. Rolnictwo ekologiczne rozwija się w różnych kierunkach , m. in. rolnictwo biodynamiczne i rolnictwo organiczno-biologiczne. Efektem takiej działalności jest możliwość otrzymywania żywności ekologicznej. Alternatywą dla tego rodzaju zarządzania gospodarstwem i produkcją żywności jest rolnictwo konwencjonalne. W Polsce system kontroli określony jest w ustawie z 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej.

#KupujŚwiadomie produkty ekologiczne to nowa odsłona kampanii realizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W ramach tego projektu będą popularyzowane krótkie filmy, promujące produkty ekologiczne oraz prezentujące regionalnych producentów żywności z całej Polski, których produkty posiadają certyfikat produkcji ekologicznej. Będzie je można oglądać w telewizji, internetowych mediach społecznościowych oraz kinach.

W sobotę 23 września 2023 r. w wybranych kinach, na terenie Polski, odbędą się degustacje produktów ekologicznych regionalnych wytwórców.  Przykładowo, w Warszawie takie wydarzenie odbędzie się w Nove Kino Atlantic, w którym w godz. 17.00–20.00 będzie można skosztować ekologicznych produktów, m.in. soków, dżemów i konfitur.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.