Znamy stawki JPO, ARiMR kończy wypłacanie PROWu 2007-2013

Znane są już stawki dopłat bezpośrednich jakie rolnicy otrzymają za obecny rok. Tradycyjnie ich wysokość określa kurs euro z ostatniego dnia września. Niestety poziom waluty europejskiej był w tym roku niższy od zeszłorocznego i wyniósł 4,1776 zł.

Przypomnijmy, w 2013 roku za euro płacono 4,2288zł. Oznacza to, że w ramach jednolitej płatność obszarowej rolnicy otrzymają 910,87 zł/ha. Poniżej prezentujemy pozostałe stawki:

– płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją) – 1 000,39 zł/ha;
– płatność uzupełniająca do skrobi (płatność niezwiązana z produkcją) – 351,69 zł/tonę;
– płatność uzupełniająca do tytoniu (płatność niezwiązana z produkcją) – 4,53 zł/kg tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia oraz 3,18 zł/kg tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz tytoniu ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia;
– oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) – 165,55 zł/tonę;
– oddzielna płatność z tytułu owoców miękkich – 1 569,76 zł/ha;
– płatność cukrowa – 53,61 zł/tonę;
– płatność do krów – 595,30 zł/szt.;
– płatność do owiec – 125,32 zł/szt.;
– specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych – 556,37 zł/ha.

Poza tym w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wciąż trwa wypłacanie ostatnich funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz Programu Operacyjnego Ryby za lata 2007-2013. Z tego pierwszego, którego budżet wynosi 72 mln. zł do końca sierpnia wypłacono ponad 57mln. zł.  Jak zaznacza prezes Andrzej Gross, sprawna wypłata funduszy zależna jest nie tylko od jego pracowników ale głównie beneficjentów, którzy poza realizacją inwestycji, na które otrzymują fundusze muszą również złożyć niezbędne dokumenty: – Finalizujemy to rozliczanie perspektywy mijającej już na lata 2007-2013.(…) Nasze rola polega na tym by sprawnie rozliczyć te kwoty. Istotną rolą w tym całym procesie jest to aby pomóc w jak najsprawniejszemu składaniu wniosków.
Jak zapewnia prezes ARiMR-u rolnicy mogą liczyć na pomoc pracowników jego instytucji w każdym momencie. Począwszy od pytań o możliwość otrzymania środków, przez sposób wydatkowania funduszy kończąc na jego rozliczeniu. W sprawnym przekazywaniu funduszy ma pomóc również specjalny przewodnik internetowy, dostępny na stronie agencji : – Wychodzimy na przeciw naszym beneficjentom. Jest szereg informacji, kampanii w różnych telewizjach, które informują o tym, że kończy się czas na rozliczenie środków. Dodam jeszcze, że na naszej stronie jest specjalnie przygotowany formularz interaktywny, po to by dany beneficjent, który być może po raz pierwszy sięga po środki miał ułatwione zadanie – kończy prezes Andrzej Gross.

TVR /AT/