fbpx

Zimowe budowanie

Jeszcze nie tak dawno, sezon budowlany kończył się wraz z pierwszymi przymrozkami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym, budowanie w warunkach obniżonych temperatur nie sprawia już kłopotu. Większość materiałów budowlanych stosuje się w przedziale temperatur od +5oC do +25oC. Ten zakres gwarantuje prawidłowe wiązanie spoiwa, a w konsekwencji – osiągnięcie właściwych parametrów wytrzymałościowych i użytkowych materiału. Jednakże, przestrzegając określonych zasad, część prac budowlanych można obecnie wykonywać przy obniżonej temperaturze.

Na rynku dostępne są zaprawy, określane jako zimowe. Należą do nich najczęściej gotowe zaprawy murarskie – zarówno cienkowarstwowe, jak i tradycyjne, przeznaczone do wznoszenia murów – oraz zaprawy klejące do systemów ociepleń. Zastosowanie przy ich produkcji specjalnej klasy cementów zapewnia szybkie wiązanie zaprawy i szybki przyrost wytrzymałości. Już po kilku godzinach od aplikacji, materiały te są odporne na spadki temperatur poniżej 0oC. Takim materiałem, przeznaczonym do użycia w warunkach obniżonych temperatur, jest Zaprawa Klejąca Atlas Stopter K-20. Jej zastosowanie umożliwia mocowanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej przy temperaturze zewnętrznej nie mniejszej niż 0oC w trakcie prowadzenia prac i nie mniejszej niż -5oC po 8 godzinach od ich zakończenia.

Modyfikacja zapraw i mas budowlanych na placu budowy, bezpośrednio przed ich użyciem, specjalnymi domieszkami w postaci płynów lub proszków, umożliwia wylewanie fundamentów czy wznoszenie murów nawet przy temperaturach do -15oC. Najszersze zastosowanie mają tego typu domieszki w przypadku betonu. W ofercie Doliny Nidy znajduje się płynny dodatek o nazwie Febmix, przeznaczony z kolei do zapraw murarskich i tynkarskich. Umożliwia on zastosowanie wspomnianych zapraw również w okresie obniżonych temperatur (do -2oC) lub wówczas, gdy warunki pogodowe i brak zaplecza budowy uniemożliwiają dodawanie wapna hydratyzowanego.

Na rynku dostępne są też płynne domieszki przeciwmrozowe, które przyspieszają wiązanie materiałów dyspersyjnych – tynków i farb elewacyjnych. Takim preparatem jest Atlas Eskimo – bezbarwna ciecz o zapachu eteru, którą dodaje się do materiału bezpośrednio przed użyciem. Przyspiesza ona wiązanie tynku lub farby na elewacji, zwłaszcza na początku tego procesu, gdy z nałożonego materiału odparowuje woda. Dzięki tej właściwości materiał może związać i utwardzić się w znacznie szybszym czasie, uzyskując odporność na nagłe ochłodzenie lub opady deszczu już po około 6-8 godzinach. Umożliwia to tynkowanie i malowanie przy temperaturze od 0oC. Jest to środek uniwersalny, który może być stosowany do tynków akrylowych, silikatowych, silikonowych oraz farb: akrylowych, silikatowych oraz silikonowych.

– Zagrożeniem dla jakości prac budowlanych w okresie zimowym jest nie tylko niesprzyjająca pogoda, ale również jej niestabilność. Nawet, jeśli prace rozpocznie się w sprzyjających warunkach, nagłe pogorszenie aury może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze używanych materiałów. Dlatego, zewnętrzne prace budowlane z użyciem zapraw zimowych” powinno się wykonywać najlepiej w temperaturach dodatnich, panujących w ciągu dnia – następuje wówczas przyśpieszony proces wiązania i wysychania nałożonej warstwy – radzi Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS. – Jeżeli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, umożliwiającym uruchomienie wewnątrz ogrzewania, można w nim murować, kłaść tynki, gładzie czy płytki, i to niezależnie od pory roku.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.