fbpx
Strona głównaUprawaZbiór ziemniaków jadalnych

Zbiór ziemniaków jadalnych

Ziemniaki są rośliną uprawianą na różne cele i muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Opłacalność ich uprawy zależy w dużym stopniu od właściwie wykonanego zbioru. Odwiedziłem Pana Stefana w czasie zbioru ziemniaków. Prowadzi gospodarstwo rodzinne z dwoma synami w miejscowości Święcice (powiat warszawski-zachodni). Posiada ponad 100 hektarów, z których około 60% stanowią grunty dzierżawione.

– Jakie rośliny uprawia Pan w swoim gospodarstwie?

– W gospodarstwie uprawiamy głównie warzywa: 20 ha marchwi, około 25-30 ha cebuli, po 4 ha selerów i buraków czerwonych oraz od 25 do 30 ha ziemniaków. Ponadto, dla urozmaicenia płodozmianu wprowadzam roślinę zbożową – pszenicę.

– Na jakie cele uprawia Pan ziemniaki?

– Są to ziemniaki jadalne przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Współpracujemy z hurtowniami, które konfekcjonują ziemniaki dla sieci sklepów Biedronka.

– Czy ziemniaki z pola przeznaczane są tylko do bezpośredniej sprzedaży czy posiada Pan przechowalnię?

– Rozpoczynamy zbiór i dostawy w połowie lipca od odmian wczesnych i dostarczamy ziemniaki do końca marca. Rocznie zbieramy od 1100 do 1200 ton ziemniaków, z czego około 900 -1000 ton przechowywane jest w skrzyniach w naszej przechowalni.

– Na co Pan zwraca uwagę przy zbiorze ziemniaków?

– Do zbioru musi być dobrze przygotowany kombajn. Należy tak ustawić kombajn, aby bulwy nie zostały poobijane. Istotne jest, żeby nie było obić ziemniaków.

– Co jest ważne w czasie przechowywania w przechowalni?

– Ważny jest pierwszy okres gojenia uszkodzeń bulw. Temperatura najpierw musi powoli spadać do 7 stopni. Potem utrzymuję w przechowalni temperaturę 7 stopni do końca marca.

– Kiedy zaczął Pan kopanie ziemniaków do przechowalni?

– Ziemniaki późne do przechowywania zaczęliśmy kopać koło 10 września i dzisiaj kończymy.

– Jak pan ocenia ten rok pod kątem plonów ziemniaków?

– W tym roku, podobnie jak ubiegłym była susza, ale ziemniaki były nawadniane i plon był przyzwoity. W tym roku jest jednak lepsza cena.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Wojciech Suwara

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.