fbpx

Zarząd KRIR apeluje do sadowników

W związku z wystąpieniem na terenie całego kraju fali przymrozków, które spowodowały wymarznięcie upraw sadowniczych zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych apeluje do poszkodowanych sadowników o zgłaszanie tego faktu w urzędach gmin.

Wójtowie bowiem zobowiązani są do złożeniaw Urzędzie Wojewódzkim wniosku o powołanie komisji do oszacowania szkód w uprawach wywołanych przez wiosenne przymrozki.

Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku, na terenie całego kraju, temperatury w porze nocnej i porannej parokrotnie spadały poniżej 0o C, a na niektórych obszarach osiągnęły pułap nawet poniżej -7o C.

Dlatego też straty producentów rolnych mogą osiągnąć znaczne rozmiary, co więcej już teraz wielu ekspertów twierdzi, iż możemy mówić o stanie klęski.Zarząd KRIR uważa więc , że korzystnie byłoby oszacować rzeczywisty rozmiar szkód wyrządzonych przez tak niskie temperatury o tej porze roku, czyli w okresie niezmiernie intensywnej wegetacji roślin.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych oczekuje też od Rządu podjęcia niezwłocznych działań mających na celu wprowadzenie daleko idącej pomocy dla gospodarstw dotkniętych anomaliami pogodowymi rekompensującej ponoszone straty w postaci miedzy innymi przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich, prolongaty terminów spłat wcześniej zaciągniętych kredytów. Ponadto uruchomienia kredytów klęskowych i uruchomienia wsparcia z funduszy UE przeznaczonych na te cele , a także uruchomienia pomocy stypendialnej dla dzieci w wieku szkolnym.

Wojciech Petera
Rzecznika Prasowy KRIR

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Bayer - baner
Advertisement

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.