X edycja Fermy Świń i Drobiu w Poznaniu

Już po raz dziesiąty w poznańskiej Hali Arena odbyły się Międzynarodowe Targi Ferma Świń i Drobiu. Organizatorami imprezy były Krajowe Stowarzyszenie Promocji Obszarów Wiejskich oraz Spółka Targiferma. W tym roku wystawa zgromadziła 120 wystawców. Obejrzało ją około 10 tysięcy zwiedzających.

– Targom towarzyszyła m.in. konferencja pt. Płynne żywienie świń – droga do większych zysków” oraz wystawa drobiu ozdobnego – mówi Mariusz Jabłoński, dyrektor biura Targiferma sp. z o.o. Wystawa drobiu była elementem uatrakcyjniającym nasze targi. Okazało się, że trafiliśmy w dziesiątkę. Z relacji hodowców wynika, ze wystawa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dążymy do tego, by na Fermie Świń i Drobiu pojawił się w przyszłości żywy inwentarz. Oczywiście względy sanitarne obowiązujące w Arenie na to nie pozwalają, ale jest do wykorzystania teren wokół hali.

Ponadto w program targów wpisanych było wiele konferencji i seminariów m.in. konferencję Naukowo- Techniczną. Tematyka wykładów obejmowała między innymi zagadnienia żywieniowe, problemy związane z rozrodem, odchowem świń oraz szeroką tematykę związaną z produkcją i hodowlą drobiu. Nie wątpliwym magnesem przyciągającym hodowców i producentów trzody chlewnej był wykład prof. Zygmunta Pejsaka z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Profesor jest znanym światowej klasy specjalistą w dziedzinie chorób świń.

Na zwiedzających oprócz wielkiej dawki wiedzy i oferty wystawców, czekały także inne atrakcje. Każdy, kto wypełnił kupon konkursowy mógł wygrać jedną z trzech nagród ufundowanych przez organizatorów wystawy. Codziennie do wygrania był przenośny komputer, urządzenia wyposażenie chlewni i kurnika oraz prenumeraty pism rolniczych.

Podczas Targów Komisja Konkursowa, w skład, której wchodzili dwaj przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej, przyznała 50 złotych medali i 33 znaki “Nowość”. Zostały również przyznane specjalne wyróżnienia. Puchar Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej i list gratulacyjny otrzymał Prezes Krajowego stowarzyszenia Promocji Obszarów Wiejskich Stanisław Brodziak. Jego działania na rzecz rolnictwa i promocji rolnictwa przyczyniają się niewątpliwie do rozwoju nie tylko wielkopolskiego rolnictwa. Nagrodę specjalnąCENTAUR- Nauka Praktyce”” im. Tadeusza Konopińskiego otrzymali prof. dr hab. Maciej Gajęcki i prof. dr hab. Andrzej Konicki z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Współorganizatorami imprezy byli: Wielkopolska Izba Rolnicza, “POLSUS”, Wielkopolski Związek Producentów Trzody chlewnej, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Krajowa Rada Drobiarstwa, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych. Patronat naukowy objęła Akademia Rolnicza w Poznaniu.

Tekst: M. Simiński
Współpraca: Marta Ceglarek