fbpx
Strona głównaPozostałeWzrost produkcji sadowniczej

Wzrost produkcji sadowniczej

Ziemia uprawna na Mazowszu jest coraz droższa – mówi Zbigniew Przybyszewski – sadownik i akcjonariusz Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA Bronisze. Za hektar ziemi pod sad, rolnicy chcą około 100 tysięcy złotych, a przy obecnych kosztach założenia sadu, zwrot nastąpi nie wcześniej niż po 15 latach – mówi sadownik – to stanowczo zbyt długi czas zwrotu poniesionych nakładów.

Trzy lata temu hektar ziemi można było w grójeckiem kupić za 30-50 tysięcy złotych. Dziś cena oscyluje wokół 100 tysięcy. Pomimo zainteresowania zwiększaniem produkcji sadowniczej, rośnie także powierzchnia tzw. sadów dzikich czyli już nieużytkowanych. Są to najczęściej sady stare, ponad 20-letnie. Nadal jednak można mówić o zwiększaniu produkcji sadowniczej, producenci często zamieniają tradycyjne rolnicze uprawy na sady – bowiem rentowność tej produkcji jest wyższa – uważa Z. Przybyszewski.

Sady na Mazowszu zajmują prawie 20% ogólnej powierzchni gospodarstw, podczas gdy w skali kraju sady to niecałe 2%.
W tym roku sadownicy nie mają problemu ze sprzedażą jabłek. Zakłady przetwórcze skupują surowiec po 35 groszy za kilogram. Z kilogram jabłek konsumpcyjnych producent otrzymuje od 1,00 do 1,20 zł za kilogram, za klasę ekstra cena jest wyższa o 20%. Na Rynku Hurtowym w Broniszach ceny jabłek konsumpcyjnych najbardziej poszukiwanych odmian wahają się od 1,33 zł do 2,66 zł za kilogram. Najwyższe ceny osiągają w klasie extra (z przechowalni z klimatyzowana atmosferą) odmiany Golden Delicius, Ligol, Boiken, Sampion. Według danych GUS do przetwórstwa trafia 37% ogólnej produkcji jabłek, reszta kierowana jest do konsumpcji.

W ocenie ekspertów tegoroczna zima sprzyjała dobremu przezimowaniu drzew. Wysokie temperatury w kwietniu, spowodowały przyspieszenie kwitnienia około 10 dni. Teraz kwitną śliwy (ałycza – stosowana do podkładek, brzoskwinie i morele) W przyszłym tygodniu powinny zakwitnąć sady jabłoniowe. Jeżeli nie wystąpią okresowe przymrozki plon jabłek powinien być na poziomie roku ubiegłego, ponad 2 miliony 300 tysięcy ton. Dobrze przezimowały grusze, dlatego plony mogą być wyższe niż rok temu (w 2006 roku plony gruszek wyniosły 61 tysięcy ton.).

Wszystko wskazuje, ze także krajowe truskawki wcześniej niż zwykle pojawią się na rynku. Teraz na Rynku Hurtowym w Broniszach są truskawki z importu, w cenie od 10,00 – 11,00 złotych za kilogram, w opakowaniach po 250 gram.

Ogólna powierzchnia sadów w Polsce to 296 461 hektarów. Najwięcej jest sadów jabłoniowych – 71,4%. Wiśnie stanowią 13,5%. Czereśnie 3,3%, a grusze 3,1%.W województwie mazowieckim sady zajmują powierzchnię 98 153 ha. Średnia powierzchnia gospodarstwa w Polsce to 6,71 ha, na Mazowszu 7,18 ha. W sadach jabłoniowych dominuje odmiana Idared 19%, Jonagold 12%, a odmiana Lobo zajmuje 5,5% powierzchni sadów jabłoniowych.

źródło: M. Skoczewska
Rynek Bronisze
opr. MS, foto: Alan
wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]