Wiśnia nadwiślanka – kolejny polski produkt z unijnym znakiem jakości

Komisja Europejska wpisała na listę Chronionych Nazw Pochodzenia” polską wiśnię nadwiślankę. Wiśnia nadwiślanka jest jednym z typów “sokówki odroślowej” występujących w Polsce, który rozpowszechnił się w pasie nadwiślańskim (stąd jej nazwa). Wiśnia nadwiślanka wytwarzana jest na obszarze geograficznym obejmującym: w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim, gminy Lipsko, Sienno oraz Solec n/Wisłą, w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, gminy Ożarówi Tarłów, w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim, gminę Annopol.”

Wiśnia nadwiślanka stanowi wyselekcjonowaną siewkę pochodzącą od wiśni karłowatej. Owoce są mniejsze od wiśni odmian uprawnych oraz ich mieszańców. Termin sokówka” oznacza, że owoce służą głównie jako surowiec do wyrobu soków, zewzględu na intensywną barwę miąższu a ich pestka jest ciemna, barwą zbliżona do miąższu.

Owoce wiśni nadwiślanki posiadają intensywną barwę od ciemnoczerwonej do bordowej, jednolitą na całej powierzchni. Są okrągłe, lekko spłaszczone. Miąższ jest w kolorze ciemnoczerwonym, jednolity w całej objętości owocu. Intensywna barwa utrzymuje się także po procesie przetwórczym. Owoc jest aromatyczny, smak i zapach są charakterystyczne dla wiśni, smak jest bardzo intensywny, lekko cierpki.

Unijna polityka jakości w zakresie żywności koncentruje się na promocji i ochronie oryginalności produktów, poprzez wyróżnianie ich specjalnymi oznaczeniami. Certyfikaty potwierdzają szczególne walory wyrobów rolno-spożywczych, związane z ich pochodzeniem geograficznym lub lokalną tradycją. Produkty spełniające określone normy mogą ubiegać się o jeden z trzech znaków: “Chronione Oznaczenie Geograficzne”, “Chronioną Nazwę Pochodzenia” i “Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność”. Dwa pierwsze odnoszą się do miejsca pochodzenia produktu, natomiast trzeci podkreśla jego tradycyjny charakter, czy to ze względu na skład, czy też sposób produkcji.
Razem z polską wiśnią nadwiślanką, unijne oznaczenie Chronionej Nazwy Pochodzenia otrzymała włoska szynka “Crudo di Cuneo”. Obecnie na liście produktów chronionych unijnymi znakami znajduje się około 880 produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności