fbpx

Wiosenne zwalczanie chwastów dwuliściennych w pszenicy i jęczmieniu ozimym

Chwasty w zbożach stanowią duże obciążenie dla uprawy. Konkurują one z rośliną uprawną o światło, wodę i składniki odżywcze, powodując obniżenie plonów. Ponadto, mogą prowadzić do wylegania zbóż, utrudnienia zbioru, a także do rozprzestrzeniania chorób grzybowych. Zboża ozime takie jak pszenica ozima, jęczmień ozimy narażone są na zachwaszczenie nie tylko jesienią, ale również wiosną do początku strzelania w źdźbło.

Katalog produktów Helm - 2021 - okładka

Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych często nie jest wystarczające. Szczególnie w tym roku z powodu ciepłej i długiej jesieni oraz łagodnej zimy, można oczekiwać wystąpienia w dużym nasileniu chwastów w zbożach ozimych. Dlatego też, konieczna jest odpowiednia wiosenna ochrona herbicydowa, zabezpieczająca oziminy przed dużą presją chwastów.

Chwasty w zbożach ozimych powinny być zwalczane jesienią, ale często z powodu opóźnionych siewó  czy też niekorzystnych warunków pogodowych lub problemów organizacyjnych zastosowanie herbicydów jesienią jest niemożliwe. Wtedy chwasty pojawiają się na przedwiośniu i wiosną, a ochronę należy przeprowadzić po wznowieniu wiosennej wegetacji, w fazie krzewienia  do początku strzelania w źdźbło.

Do powszechnie występujących chwastów w pszenicy i jęczmieniu ozimym należą: przytulia czepna, wyczyniec polny, miotła zbożowa, stokłosa polna, owies głuchy, gwiazdnica pospolita, tobołki polne, tasznik pospolity, fiołek polny, jasnota różowa, przetaczniki oraz chwasty rumianowate. Wpływają one nie tylko  negatywnie na plony, ale są również trudne do zniszczenia. Każdego roku chwasty są przyczyną dużych strat w plonie pszenicy, dochodzących do 10 – 20% na nieodchwaszczanych plantacjach.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej ochrony przed chwastami w intensywnej produkcji zbóż jest ochrona chemiczna.

Jednym z rozwiązań do wiosennego zwalczania chwastów dwuliściennych w pszenicy i jęczmieniu ozimym jest herbicyd Helm-Flurox 200 EC. Środek zawiera substancję czynną fluroksypyr (związek z grupy pochodnych kwasów pirydynokarboksylowych), która charakteryzuje się szybkim efektem działania. Helm-Flurox 200 EC jest herbicydem nalistnym, selektywnym o działaniu układowym. Kliknij i zobacz etykietę.

Temperatura minimalna dla działania fluroksypyru to 7-8˚C, optymalna 15-20˚C, maksymalna 22˚C. Pierwsze objawy działania środka na chwastach widoczne są po upływie 2-3 dni, a ich zamieranie następuje po 5-7 dniach. Najskuteczniej zwalcza chwasty w fazie rozety, a przytulię czepną w każdej fazie rozwoju. Chwasty wrażliwe na preparat to: bniec biały, chaber bławatek, dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, maruna bezwonna, przetacznik trójlistkowy, przytulia czepna, tasznik pospolity. Chwasty średniowrażliwe: fiołek polny, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tobołki polne.

Helm-Flurox 200 EC należy stosować wiosną, po ruszeniu wegetacji do początku fazy liścia flagowego zbóż (BBCH < 37). Optymalnym rozwiązaniem jest, aby wszystkie chwasty dwuliścienne jak najwcześniej wyeliminować z łanu, nie później niż do końca krzewienia. Środek ten można mieszać z Helm-Tribi 75 WG lub Chwastoxem Extra 300 SL w celu uzyskania szerszego spektrum zwalczanych chwastów.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi rozwiązaniami firmy HELM w ochronie roślin. Pobierz aktualny katalog z ofertą Helm dla rolnictwa: https://fcopy.info/HELM/Helm-Katalog-Produktow-2021/#page=1

Przypominamy: „Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.

Artykuł Sponsorowany HELM

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.