WHO ogłasza pandemię nowej grypy!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wczwartek 11 czerwca ogłosiła pandemię nowej grypy A/H1N1, zwiększając alert z obecnego piątego poziomu do najwyższego – szóstego – poinformowała w Genewie dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia, dr Margaret Chan. Niestety media poinformowały dziś, że jest już pierwsza ofiara śmiertelna niebezpiecznego wirusa w Europie.

WHO nie zaleciła jednak zamknięcia granic i ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi, towarów i usług. Zamierza też współpracować ze Światową Organizacją Handlu (WTO), aby przekonać państwa, by nie wprowadzały z powodu pandemii zakazów podróży i handlu.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, za WHO, w 74 krajach zarejestrowano 28 774 przypadki grypy A/H1N1, 144 osoby zmarły. Według organizacji przypadki choroby są łagodne i nie wymagają hospitalizacji, lecz istnieje obawa, że wybuch nowych infekcji może zasypać szpitale, zwłaszcza w biedniejszych krajach. Około połowy osób, które zmarły na nową grypę, to osoby młode i zdrowe, niepodatne na zwykłą grypę. Ostatnia pandemia grypy w Hongkongu w 1968 roku zabiła około miliona osób. Zwykła grypa pochłania życie rocznie 250-500 tysięcy ludzi.

W Meksyku, gdzie rozpoczęła się epidemia, szczyt zachorowań przypadł na kwiecień. Obecnie w tym kraju notuje się mniej niż 30 nowych przypadków dziennie. W Meksyku potwierdzono 6 337 przypadków zachorowań, 108 osób zmarło. W Szkocji zmarł pierwszy człowiek zarażony nową grypą, to pierwsza ofiara w Europie. W Polsce potwierdzono dotychczas 7 przypadków zachorowań na grypę typu A/H1N1.

Komisja Europejska podkreśla, że decyzja WHO została ogłoszona ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się choroby i rozmieszczeniem jej ognisk, a nie ostrością objawów klinicznych.