W Kielcach powiało zimą

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się kolejne targi techniki rolniczej AGROTECH w Kielcach, połączone z targami Las Expo. Targi będą trwały od 12 do 14 marca br. Wystawa odbywa się na powierzchni 40 tys, metrów kwadratowych. Ponad 500 wystawców z 18 krajów Europy, oraz USA, Kamerunu, Senegalu i Nepalu prezentuje swe produkty i rozwiązania technologiczne. Otwarcia targów dokonał Minister Rolnictwa Marek Sawicki. Pośród zaproszonych gości był między innymi doradca Prezydenta RP Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas targów odbędą się liczne spotkania branżowe i konferencje. Jedną z najistotniejszych będzie konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współudziale z Ambasadą Królestwa Niderlandów pod tytułem Wykorzystanie biomasy rolniczej do celów energetycznych”.

Po raz 13. zostanie ogłoszony werdykt w konkursie Maszyna Rolnicza Roku. Ponadto zostaną wręczone prestiżowe nagrody.

W tym roku Wystawa odbywa się z wykorzystaniem tzw. dodatkowej powierzchni reglamentowanej, czyli tymczasowej hali o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych. Organizatorzy między innymi w ten sposób radzą sobie z trudnościami po ubiegłorocznym pożarze w hali F, ale ta dodatkowa powierzchnia wynika również ze zwiększonej liczby wystawców tegorocznej edycji AGROTECHU, jak nas poinformowano w Biurze Prasowym Targów.
Niestety, nie dopisuje pogoda. Dzisiejszej nocy spadło sporo śniegu. Dla wystawców zlokalizowanych na zewnątrz oznacza to trudne warunki pracy. Miejmy nadzieję, że aura nie wystraszy zwiedzających.

W beczce miodu znalazła się również łyżka dziegciu. Nie dotyczy to co prawda zwiedzających, ale w dniach poprzedzających wystawę sporo krwi napsuli wystawcom szefowie hal i wynajęta na okoliczność targów firma ochroniarska. Organizacja logistyki wołała o pomstę do nieba. Panowała swoista wielowładza, w której tak organizator, jak i ochrona ustalała własne, niestety diametralnie różne zasady. Skupiło się to na rękach i nogach wystawców zmuszonych do ręcznego transportu ciężkiego, bądź co bądź, sprzętu i elementów ekspozycji, spoza bram na swoje stoiska. Warto zwrócić uwagę na grubiańskie zachowanie się niektórych pracowników ochrony. Nierzadko słyszało się niewybredne epitety i przynaglania kierowane pod adresem utrudzonych pracowników wystawiających się firm. Improwizacją można również nazwać organizację transportu na terenie targów. Pod jedną z bram kłębiła się długa na kilkaset metrów kolejka, podczas gdy inne bramy stały puste i zamknięte dla niezbędnego transportu. Pracownicy ochrony byli głusi na argumenty, i ze stoickim spokojem lekceważyli panujący chaos.

O przebiegu targów będziemy informować na bieżąco.