Valtra: 30 lat współpracy Volvo BM i Valmet

Jesienią tego roku Valtra obchodzi 30-lecie współpracy pomiędzy Volvo BM i Valmet. Valtra (dawniej Valmet) przejęła produkcję i sprzedaż ciągników Volvo BM 30 lat temu. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku europejski rynek ciągników uległ nasyceniu i firma Volvo BM podjęła strategiczną decyzję o skoncentrowaniu swych działań na maszynach budowlanych.

W marcu 1978 roku, Per Gyllenhammar, dyrektor zarządzający AB Volvo, zaprosił dyrektora zarządzającego Valmet, Jaakko Ihamuotila, do negocjacji. List intencyjny został opublikowany 14 listopada 1978 roku. Umowa końcowa została podpisana 1 października 1979 roku. Umowa o tej współpracy jest największą dotychczas zawartą transakcją przemysłową pomiędzy Szwecją a Finlandią.

Transakcja ta była korzystna dla obu stron. Firma Volvo BM wycofała się z branży ciągników, lecz dostarczała kabiny i elementy przekładni firmie Valmet, umożliwiając płynną zmianę struktury produkcji. Valmet wkroczył na nowe obszary rynku, z których najważniejsze były kraje skandynawskie, Holandia, Francja oraz kilka rynków pozaeuropejskich. Firma Valmet mogła zwiększyć produkcję w swej fińskiej fabryce w Suolahti i stworzyć korzystne warunki dla fińskiej fabryki silników w Linnavuori (obecnie AGCO SISU POWER).

Z technicznego punktu widzenia, Volvo BM miało większą praktykę w przekładniach Powershift, natomiast Valmet był bardziej doświadczony w dziedzinie przekładni synchronizowanych i rozwiązaniach w zakresie napędu na cztery koła (4WD). Obie firmy były prekursorami w technologii produkcji bezpiecznych kabin, Volvo kładło większy nacisk na komfort, a Valmet na ergonomię.

W nowym, wspólnie opracowanym ciągniku, Volvo BM Valmet, zastosowano najlepsze rozwiązania obu producentów. Przykładowo, kabina została opracowana w ścisłej współpracy z fabryką kabin Volvo BM Hallsberg a nowy silnik Valmet serii D przez zakłady Valmet w Linnavuori. Linię nadwozia zaprojektowała firma Volvo Product Design z Gothenburga, kierowana przez legendarnego głównego projektanta Jana Wilsgaarda, który odpowiadał za projekty samochodów Volvo od modelu Volvo Amazon do serii 700. Ciągniki Volvo BM Valmet zostały przedstawione prasie w Eskilstuna w maju 1982 roku a produkcję rozpoczęto w fabryce w Suolahti, w Finlandii pod koniec 1982 roku.
Kluczowym efektem współpracy był proces, który połączył dwie kultury przemysłowe, wartości Volvo- jakość i bezpieczeństwo z innowacyjnością i precyzyjnymi metodami produkcji firmy Valmet. Wiodącymi zasadami były skandynawska jakość, niezawodność, elastyczność i szacunek dla klientów.

Ostatnio wprowadzone na rynek innowacje, Valtra Versu z jedyną w swoim rodzaju przekładnią PowerShift, unikalnym wręcz komfortem jazdy oraz łatwą w obsłudze przekładnią bezstopniową Valtra Direct CVT, zaprojektowaną i wyprodukowaną przez Valtrę, są najnowszym świadectwem skandynawskiego dziedzictwa. Wyjątkowo dostosowane do indywidualnych potrzeb, ze specjalnymi opcjami wyposażenia przeznaczonymi dla wymagających klientów oferują wysokie osiągi, niezawodność i wydajność. Ich podstawą jest historyczna umowa podpisana 30 lat temu.

Informacje dodatkowe:
Valtra Inc. doskonali, produkuje, sprzedaje i serwisuje ciągniki Valtra. Valtra jest czołowym producentem ciągników w krajach skandynawskich i drugą pod względem popularności marką w Ameryce Łacińskiej. W 2008 roku całkowita produkcja w Finlandii i Brazylii wyniosła 25 000 ciągników. Valtra jest marką o światowym zasięgu, należącą do AGCO.

AGCO, Your Agriculture Company, (NYSE: AGCO) została założona w 1990 roku i oferuje pełną linię produktów, w tym ciągniki, kombajny, maszyny do zbioru siana, opryskiwacze, sieczkarnie polowe, maszyny uprawowe oraz części do nich. Oferta AGCO obejmuje czołowe marki maszyn rolniczych, takie jak: Valtra®, Challenger®, Fendt® i Massey Ferguson®, które są rozprowadzane przez ponad 3 000 niezależnych dealerów i dystrybutorów w ponad 140 państwach świata. AGCO zapewnia finansowanie zakupów indywidualnych poprzez AGCO Finance. AGCO ma siedzibę w Duluth w stanie Georgia, USA. W 2008 roku AGCO mogło się poszczycić sprzedażą w wysokości 8,4 miliardów dolarów netto. Zapraszamy na naszą stronę www.AGCOcorp.com.