UE – najszybsza autoryzacja kukurydzy GMO MIR604

Komisja Europejska autoryzowała kukurydzę GMO MIR604 firmy Syngenta do importu oraz przerobu. Kukurydza oraz produkty z nią będą mogły być legalnie stosowana przez 10 lat od 1 grudnia 2009r. Wcześniej EFSA w swej opinii określiła tę kukurydzę, że najprawdopodobniej nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie człowieka lub zwierząt ani środowisko naturalne”. Procedura autoryzacji MIR604 była najkrótsza w historii – trwała niecałe 5 miesięcy.”

Kukurydza MIR604 jest legalnie uprawiana w USA, a wykryto ją w transportach śruty sojowej lub soi z USA do Europy razem z inną odmianą kukurydzy GMO MON88017. Postulowano legalizację tej odmiany, tak aby wznowić import soi i jej produktów z USA. Import ten został praktycznie zahamowany ze względu na zasadę 0″ tolerancji dla nielegalnego GMO. Po autoryzacji wszystkich odmian GMO, które odnaleziono w transportach z USA, oczekuje się teraz powrotu importu soi i ruty sojowej z USA.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności