UE: Do 2020 roku podwojenie produkcji oleju rzepakowego

Wzrost popytu na olej rzepakowy, surowiec do produkcji biodiesla, wpłynie na podwojenie produkcji w UE27, przewidują analitycy Związku Europejskich Producentów Olejów FEDOIL.

Prognozy FEDOIL zakładają wzrost produkcji oleju rzepakowego w UE27 z 6,95 mln ton w 2007 roku do 12,9 mln ton w 2020 roku. Równolegle wzrośnie też import tego oleju z 0,5 mln ton w 2007 roku do około 1 mln ton w 2020 roku. Motorem produkcji będzie wzrost popytu przemysłu produkcji biodiesla. Wzrost popytu na olej rzepakowy odbędzie się kosztem spadku zainteresowania olejem słonecznikowym. Po rekordowych zbiorach rzepaku na świecie w sezonie 2008/09 przewidywany jest nieznaczny spadek jego produkcji w sezonie 2009/10. Z 57,5 mln ton do około 56 mln ton, wg niemieckich analityków z firmy AMI. Mniejsza podaż w rejonie Morza Śródziemnego będzie stymulować popyt na europejski rzepak, analitycy prognozują więc wzrost cen na ten surowiec w najbliższych miesiącach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności