fbpx

Tanie ziemniaki

Sytuacja cenowa na rynku ziemniaków konsumpcyjnych, dla ich producentów w sezonie 2011/2012 jest wyjątkowo niekorzystna. Ceny ziemniaków po ubiegłorocznych zbiorach utrzymują się na bardzo niskim poziomie w porównaniu do sezonu poprzedniego, a dynamika ich wzrostu, ze względu na dużą podaż na rynku, jest również zdecydowanie słabsza.

Zbiory ziemniaków, według szacunków GUS, w roku ubiegłym wyniosły 9,4 mln t i były o blisko 11% wyższe w porównaniu do roku poprzedniego. Zgodnie z danymi, prezentowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ceny ziemniaków jadalnych, skupowanych przez Spółdzielnie Ogrodnicze na koniec marca br. wynosiły średnio 0,27 zł/kg w stosunku do aż 1,40 zł/kg rok wcześniej. Ceny te są jednak bardzo zróżnicowane pod względem regionalnym. Dla przykładu cena ziemniaków w województwie łódzkim to zaledwie 0,17 zł/kg, podczas gdy w małopolskim za kilogram bulw płaci si ę już około 0,40 zł.
Niskie są też ceny ziemniaków na targowiskach. Średnio wg Ministerstwa Rolnictwa kształtują się one na poziomie 53,48 zł/dt (12 tydzień), tj. aż o 61,9% niższym w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Ceny na rynkach hurtowych (27-29.03) wahają się natomiast od 0,17 (cena
minimalna w Kaliszu) do 0,60 zł/kg (cena maksymalna na rynku hurtowym w Rzeszowie). Dla porównania, przedział cenowy ziemniaków w tym samym okresie w roku poprzednim wynosił 1,10-1,60 zł/kg.
Obecne ceny ziemniaków od dłuższego czasu nie wykazują tendencji wzrostowych. Po zimowych mrozach w bieżącym roku obawiano si ę o stan ziemniaków w kopcach, który mógłby, przy znacznych stratach w przechowywaniu, wpłynąć na zwiększenie się cen. Jednak ożywienia na rynku, między innymi ze względu na dość słaby popyt, jak na razie nie widać.
Podobna sytuacja występuje również w innych krajach europejskich. Wyższe zbiory w Niemczech (o 16%), Czechach (o 18%) czy też na Ukrainie (o 30%) w 2011 roku spowodowały, że ceny ziemniaków w tych krajach również są dużo niższe niż w roku wcześniejszym, a zainteresowanie eksportowe na rynku europejskim również jest niewielkie.
Polski eksport ziemniaków w pierwszej połowie sezonu 2011/2012 (VI-XII 2011, dane IERiG ˙ Z-PIB) wyniósł 9,2 tys. t i był o 67% niższy w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Problemy z eksportem ziemniaków ma również Holandia (najwi ększy eksporter ziemniaków spośród krajów Unii Europejskiej), a tamtejsi producenci oceniają ten sezon jako najgorszy od 12 lat (za freshplaza.com).
Źródło: Analizy BGŻ

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.