Święto Kukurydzy z firmą Wia-Lan

Prezentacja ponad 30 odmian kukurydzy, pokazy pracy maszyn wiodących producentów, kilkudziesięciu wystawców oraz konkursy dla rolników. Wszystko to działo się w dniu 4 października w Hebdowie (k. Krakowa) na terenie gospodarstwa należącego do Hanny i Krzysztofa Siwek, gdzie odbyło się Święto Kukurydzy zorganizowane przez firmę Wia-Lan – jednego z największych dystrybutorów środków dla rolnictwa w południowo-wschodniej części kraju. W imprezie wzięło udział prawie tysiąc osób.

Wia-Lan, firma istniejąca od 1992 roku, w ostatnich kilku latach była organizatorem wielu podobnych imprez. Ostatnia miała miejsce w dniu 16 czerwca i była poświęcona technologii uprawy rzepaku. Tym razem, firma postanowiła zorganizować święto dla wszystkich ludzi kukurydzy”, by wspólnie wymienić się doświadczeniami z ostatniego sezonu, jak również zapoznać się z nowościami odmianowymi na rynku.

Jednym z głównych punktów programu była prezentacja odmian kukurydzy na specjalnie przygotowanych poletkach. Rolnicy mogli ocenić, jakie plony daje w praktyce materiał siewny oferowany przez kilku wiodących producentów tj. Monsanto, Limagrain, KWS, Sumi-Agro, F&N Agro, Syngenta czy Pioneer. Każda z odmian została dokładnie omówiona zarówno pod względem cech użytkowych oraz zastosowanego nawożenia i ochrony.

Kolejny punktem Święta Kukurydzy był pokaz maszyn w pracy. Pierwsze na pole wyjechały kombajny New Holland (modele TC5070 i TC54), tuż za nimi pojawiły się sekcje uprawowe i siewne takich producentów, jak Hardi, Poettinger, Mashio-Gaspardo, Weidemann oraz Wielton Agro. Swój produkt, wóz asenizacyjny (model Modulo2 14000 z aplikatorem doglebowym) zaprezentowała także firma Joskin z Trzcianki. Na zakończenie organizatorzy pokazów przygotowali niespodziankę. Był to pokaz opryskiwacza samojezdnego Hardi Alpha o poj. 4100 l i długości bel 48 m. Warto dodać, że wszystkie zespoły maszyn pracowały z ciągnikami marki New Holland. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania indywidualnej jazdy próbnej przez rolników.

Podczas imprezy odbyła się również olimpiada wiedzy. Rolnicy odpowiadali na pytania z zakresu znajomości zagadnień związanych z uprawą kukurydzy, jak również wiedzy na temat środków do produkcji sprzedawanych przez firmę Wia-Lan. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzielił Tomasz Jędruch z miejscowości Janowiczki, zdobywając tym samym nagrodę główną, którą była pilarka spalinowa. Emocji dostarczyło także losowanie nagród wśród wszystkich uczestników Święta Kukurydzy, którzy uprzednio wypełnili karty rejestracyjne. Nagrodami były zestawy przygotowane przez firmy uczestniczące w imprezie, a głównym trofeum była kosa spalinowa oraz roczna prenumerata ufundowana przez redakcję Wiadomości Rolnicze Polska. Szczęśliwym zwycięzcą losowania został Józef Kiczka z miejscowości Borzęcin.

Trudno nie dodać kilku zdań komentarza na temat samej organizacji imprezy. Łatwy dojazd, dobrze przygotowany teren, parking, dużo przestrzeni, profesjonalna scena i nagłośnienie, wszystko to sprawiło, że przybyli dość licznie rolnicy (w imprezie uczestniczyło 1000 osób – dane od organizatora), mogli swobodnie poruszać się po całym terenie imprezy. Organizatorom należą się ponadto pochwały za przeprowadzenie całego programu zgodnie z założonymi ramami czasowymi. Na piątkę z plusem należy również ocenić organizację pokazów maszyn w pracy. Bezpieczeństwo, ład i porządek, przejrzysta i konkretna oferta dostosowana do tematyki imprezy, a jednocześnie świetnie dobrany teren spowodowały, że widownia, w komfortowych warunkach mogła obejrzeć cały pokaz.