fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychSusza redukuje prognozy zbiorów zbóż w Kazachstanie

Susza redukuje prognozy zbiorów zbóż w Kazachstanie

Najnowszy, opublikowany w czerwcu 2023 r. biuletyn JRC MARS Bulletin – Global Outlook on Kazachstan pokazuje, że zbiory zbóż jarych w tym kraju są poniżej średniej ze względu na niekorzystny przebieg pogody.

Pomimo, iż w głównych rejonach produkcji zbóż jarych siew przebiegał dobrze i zakończył się terminowo to w kilku regionach wilgotność gleby była poniżej optymalnej. Wschody roślin na ogół były odpowiednie, ale już późniejsze braki wody doprowadziły plonów poniżej średniej, szczególnie na północy i wschodzie kraju.

To zwłaszcza w przypadku jęczmienia ozimego powoduje, że ostateczny wynik tegorocznej kampanii może zakończyć się na poziomie 2,96 mln ton co jest wynikiem słabszym niż w roku poprzednim, kiedy zebrano 3,27 mln ton i słabszym wynikiem od średniej 5-letniej który wynosi 3,56 mln ton.

Jednakże w przypadku zbóż ozimych, których zbiory jeszcze nie ruszyły sytuacja wygląda lepiej, szczególnie w południowym Kazachstanie, a oczekiwania dotyczące plonów, zwłaszcza pszenicy, są powyżej średniej z 5 lat.

W tym roku Kazachstan spodziewa się zebrać 1,09 mln ton pszenicy ozimej, co jest dużo lepszym wynikiem od ubiegłorocznego, kiedy to zebrano 997 tys. ton i lepszym od średniej 5-letniej wynoszącej 928 tys. ton.

Również uprawy kukurydzy ziarnowej, które są w Kazachstanie w większości nawadniane, zapowiadają się lepiej. Spodziewane są plony na poziomie 1,14 mln ton, a więc wyższe od roku ubiegłego kiedy to zebrano 1,09 mln ton i większe od średniej z 5 lat wynoszącej 980 tys. ton.

źródło: joint-research-centre.ec.europa.eu

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.