Środki ochrony roślin

Wstępne szacunki IERiGŻ wskazują, iż w 2007r. zużycie środków ochrony roślin w przeliczeniu na 1 ha gruntów ornych i sadów wyniesie 1,4 kg substancji aktywnej, czyli o 100g więcej, aniżeli w 2006r. natomiast całkowita podaż środków w przeliczeniu na substancję aktywną wyniosła 17,5-17,6 tys. t, co oznacza, iż była 2,3-2,9% wyższa,aniżeli w 2006r.

Wstępne dane GUS wskazują, iż środki ochrony roślin w 2007r. zdrżały średnio o 1,1% w stosunku do roku ubiegłego. W okresie od grudnia 2006r. do grudnia 2007 najsilniej wzrosły ceny fungicydów (4,5%), znacznie mniej herbicydów (1,6%) i insektycydów (0,5%). IERiGŻ ocenia, iż w 2008r. będzie kontynuowany umiarkowany wzrost zużycia środków ochrony roślin, głównie w wyniku prognozowanego zagrożenia przez choroby i szkodniki roślin. Należy również zwrócić uwagę, iż wyższa dynamika wzrostu cen produkcji roślinnej, aniżeli środków ochrony roślin, czyni je relatywnie tańszymi, co sprzyja zwiększeniu ich wykorzystania. Prawidłowość ta w szczególności dotyczy zbóż.

opr. i foto MS, Wrp.pl
źródłó: Agro Tydzień Bank BGŻ nr 46

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności