fbpx
Strona głównaPozostałeŚrodki ochrony roślin

Środki ochrony roślin

Wstępne szacunki IERiGŻ wskazują, iż w 2007r. zużycie środków ochrony roślin w przeliczeniu na 1 ha gruntów ornych i sadów wyniesie 1,4 kg substancji aktywnej, czyli o 100g więcej, aniżeli w 2006r. natomiast całkowita podaż środków w przeliczeniu na substancję aktywną wyniosła 17,5-17,6 tys. t, co oznacza, iż była 2,3-2,9% wyższa,aniżeli w 2006r.

Wstępne dane GUS wskazują, iż środki ochrony roślin w 2007r. zdrżały średnio o 1,1% w stosunku do roku ubiegłego. W okresie od grudnia 2006r. do grudnia 2007 najsilniej wzrosły ceny fungicydów (4,5%), znacznie mniej herbicydów (1,6%) i insektycydów (0,5%). IERiGŻ ocenia, iż w 2008r. będzie kontynuowany umiarkowany wzrost zużycia środków ochrony roślin, głównie w wyniku prognozowanego zagrożenia przez choroby i szkodniki roślin. Należy również zwrócić uwagę, iż wyższa dynamika wzrostu cen produkcji roślinnej, aniżeli środków ochrony roślin, czyni je relatywnie tańszymi, co sprzyja zwiększeniu ich wykorzystania. Prawidłowość ta w szczególności dotyczy zbóż.

opr. i foto MS, Wrp.pl
źródłó: Agro Tydzień Bank BGŻ nr 46

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.