fbpx

Sprostowanie: Greenpeace nie zmienia negatywnego zdania na temat GMO

Wypowiedź Kumiego Naidoo, dyrektora Greenpeace International, została przytoczony w niemieckiemu magazynowi Der Spiegel”. Jak się później okazało, była ona wynikiem błędu dziennikarza prowadzącego wywiad. Zaledwie kilka dni później gazeta sprostowała tę wypowiedź.

W rozmowie z gazetą Kumi Naidoo wezwał do skutecznej walki z problemem głodu na świecie, narastającego także wskutek zmian klimatu. Wyraził także wątpliwość w stosunku do technologii takich jak genetyczne modyfikacja, gdyż ich promowanie powoduje odrzucenie innych, nie zagrażających środowisku rozwiązań. Te słowa zostały następnie zmienione przez Der Spiegel”.

Stanowisko naszej organizacji wobec żółtego ryżu pozostaje niezmiennie negatywne.

Żółty ryż (przez autora (-ów) nieprawidłowo nazywany złotym) to genetycznie zmodyfikowana odmiana ryżu, produkt firmy Syngenta, który, dzięki wysokiej zawartości witaminy A, miał rozwiązać problem braku tej witaminy wśród dzieci i dorosłych w krajach Azji.

Niestety, twórcy tej odmiany nie wzięli pod uwagę, kilku czynników:
1. Aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy A w organizmie, każdy człowiek musiałby spożywać kilka kilogramów ryżu dziennie.
2. Nawet po udoskonaleniu odmiany poprzez wzbogacenie jej w dodatkową ilość witaminy, jest ona niedostępna dla większości ludzi. Jest to spowodowane tym, że witamina A wchłania się z tłuszczem, którego brakuje w diecie mieszkańców wielu krajów Azji.
3. Żółty ryż nie może być alternatywą dla lokalnych i zrównoważonych metod hodowli roślin – a tylko takie są w stanie zapewnić zrównoważoną dietę rolniczym społecznościom Azji. Żaden z naukowców zajmujących się żywieniem nie promuje żółtego ryżu jako rozwiązania problemu niedożywienia.
4.W ciągu ostatnich 10 lat uczyniono wielki postęp w podniesieniu poziomu witaminy A w żywności. Choć 20 lat temu niedobór tej witaminy był postrzegany jako poważny problem w takim kraju jak Bangladesz, od 5 lat przestał takim być. Rozwiązania dostarczające witaminy A biednym regionom świata są znacznie tańsze i efektywne niż inwestowanie milionów dolarów w tworzenie przez korporacje biotechnologiczne nowych odmian roślin transgenicznych.

Łukasz Supergan

Koordynator kampanii

Greenpeace Polska

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.