fbpx
Strona głównaPozostałeSpotkanie z członkami Komitetu ds. owoców i warzyw Rady Gospodarki Żywnościowej

Spotkanie z członkami Komitetu ds. owoców i warzyw Rady Gospodarki Żywnościowej

Temat spotkania dotyczył realizacji pomocy wynikającej z postanowień Uchwały Nr 118/2007 Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2007 roku w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych, grup producentów rolnych, wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw, uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz przedsiębiorstw przetwórstwa rolno – spożywczego e celu złagodzenia szkód spowodowanych wymarznięciami w uprawach rolnych. N

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz, któremu towarzyszył sekretarz stanu Jacek Bogucki spotkał się z członkami Komitetu ds. owoców i warzyw RGŻ. Przedstawiciele Komitetu sygnalizowali problem błędnych wycen strat i ich dużego zróżnicowania spowodowanych wymarznięciami w sadach, braku środków na kredyty klęskowe, wysokie oprocentowanie kredytów komercyjnych, trudności w uzyskaniu informacji o przepisach o pomocy de minimis dla przedsiębiorstw przetwórstwa rolno – spożywczego oraz powszechnego braku koordynacji w realizacji postanowień Uchwały. Przedstawiciele organizacji branżowych zostali poinformowali, że za szacowanie strat odpowiedzialne są Komisje powoływane przez Wojewodów i tam, gdzie zgłaszano uwagi do prac Komisji jak i opóźnień w akceptacji i realizacji wniosków oraz uzyskania tzw. Opinii Wojewodów nastąpiły bądź nastąpią bezpośrednie interwencje ze strony resortu. Wskazano na potrzebę podjęcia działań instruktażowych w stosunku do ODR i innch jednostek odpowiedzialnych bezpośrednio za szacowanie strat, w zakresie określenia jednoznacznych metod naliczania strat a zwłaszcza kosztów produkcji w rolnictwie. W odniesieniu do kwestii zasad udzielania preferencyjnych kredytów “klęskowych” Ministerstwo wysłało 25 września br. i 3 października br. pisma do Wojewodów wyjaśniające w ww. zakresie.

źródło: mnisterstwo rolnictwa
opr. MS, Wrp.pl

N

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.