Rosyjski rynek ziemniaka

W samym tylko miesiącu wrześniu bieżącego roku Rosja zaimportowała 15259 ton ziemniaków o łącznej wartości 5 mln USD. Nigdy wcześniej kraj ten nie zaimportował tak dużych ilości ziemniaków w ciągu jednego miesiąca. Dla porównania jeszcze analogicznym miesiącu minionego roku import ziemniaków wyniósł 1644 tony, a dwa lata temu było to 5060 ton.

Tak znaczący import ziemniaków jest spowodowany suszą jaka nawiedziła Rosję minionego lata, a zebrane ziemniaki mają kiepską jakość. Szacuje się, że import ziemniaków do Rosji może wynieść w bieżącym sezonie nawet 1,0 mln ton. W ostatnich latach największy import zanotowano w okresie od października 2002 do września 2003, kiedy to do Rosji trafiło 569,1 tys. ton ziemniaków.
W bieżącym sezonie ceny ziemniaków w Rosji również notują rekordowy poziom. Cena skupu ziemniaków przeznaczonych do supermarketów wynosi 480 euro/tonę, wobec jedynie 190 euro/tonę w analogicznym okresie minionego sezonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności